fot. PAP/EPA

Parlament ostatecznie zatwierdził dymisję Teniucha

Ukraiński parlament przyjął ostatecznie we wtorek dymisję ministra obrony Ihora Teniucha i powołał na to stanowisko generała wojsk ochrony pogranicza Mychajłę Kowala.

Wcześniej tego dnia deputowani odrzucili podanie Teniucha o dymisję. Wraz z nominacją Kowala pełniący obowiązki prezydenta i przewodniczący parlamentu Ołeksandr Turczynow ogłosił, że mianuje swoim doradcą do spraw obrony generała Ołeksandra Kuźmuka, który jest obecnie deputowanym opozycyjnej Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza.

Stały przedstawiciel prezydenta Ukrainy na Krymie Serhij Kunicyn ogłosił, że odchodzi ze stanowiska w proteście przeciwko bezczynności władz państwa wobec wydarzeń na okupowanym przez Rosję Krymie. „Podjąłem dziś decyzję: podaję się do dymisji ze stanowiska przedstawiciela prezydenta. Wstydzę się za to wszystko” – oświadczył w programie telewizyjnym nadanym w poniedziałek wieczorem.

Kunicyn, deputowany partii UDAR Witalija Kliczki uważa, że władze Ukrainy dysponują instrumentami, dzięki którym mogłyby wpływać na sytuację na Krymie oraz wspierać znajdujących się tam ukraińskich żołnierzy. Rosjanie „znęcają się nad nimi każdego dnia, a my zwołujemy jakieś narady” – powiedział Kunicyn. Dodał, że ani razu nie został zaproszony na posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony, na których omawiano sytuację na Krymie.

PAP 

drukuj