Parlament Europejski porusza sprawę uwolnienia Asii Bibi

Po raz ostatni przed przerwą wakacyjną eurodeputowani uczestniczą w tym tygodniu w posiedzeniach komisji parlamentarnych. Posłowie analizują też oświadczenia pisemne. Jedno z nich dotyczy Asii Bibi – niesłusznie więzionej chrześcijanki.

W oświadczeniu pisemnym dotyczącym propagowania wolności religii w Pakistanie oraz potępienia nieuzasadnionego pozbawienia wolności Asii Bibi wzywa się wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej Federica Mogherini do podjęcia wszelkich niezbędnych działań politycznych i dyplomatycznych, aby doprowadzić do uwolnienia chrześcijanki.

Politycy wnioskują, że należy potępić protesty ugrupowań islamistycznych wzywających rząd Pakistanu do egzekucji Asii Bibi. Wielu posłów domaga się też w dokumencie rozważenia przez Mogherini zawarcia wiążącej klauzuli dotyczącej poszanowania wolności religii w umowach z państwami trzecimi. Podpis pod oświadczeniem może złożyć każdy z europosłów. Termin ich składania to 25 sierpnia.

Przypomnieć należy, że sprawa, którą żyje teraz Parlament Europejski to Brexit. Na posiedzeniu Komisji Rozwoju Regionalnego dominował właśnie ten temat. O wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej dyskutuje się także podczas rozmów kuluarowych.

– Decyzja społeczeństwa brytyjskiego zaskoczyła tu niemal wszystkich. Niestety widoczny jest brak refleksji, a przywódcy skupiają się na rozgrywaniu europejskich stołków zamiast wsłuchiwać się w głos społeczeństw Europy. Najbardziej rozpaleni są spekulacjami, kto za kilka miesięcy zastąpi przewodniczącego PE Martina Schulza i czy uda się wstawić znajomego polityka w miejsce Donalda Tuska, gdyż kadencja jego kończy się w maju przyszłego roku – mówi prof. Mirosław Piotrowski.

Kolejny tydzień komisji parlamentarnych rozpocznie się dopiero 29 sierpnia. Tego dnia europosłowie wznowią tutaj swoje prace.

Dawid Nahajowski/RIRM

drukuj