fot. PAP/EPA

Papież o Polsce: Tu dotyka się namacalnie wiary ludu Boga

W dzisiejszej katechezie podczas audiencji generalnej w Watykanie, Ojciec Święty mówił o swojej niedawnej podróży na Światowe Dni Młodzieży. Ta podróż była również wizytą w Polsce – podkreślił, przeznaczając na ten temat część swojego przemówienia.


 


Papież przypomniał, że „pierwszym motywem” jego podróży byli młodzi ludzie. Po raz kolejny odpowiedzieli na wezwanie, idąc w braterstwie – wskazał Ojciec Święty.

– Przybyli z całego świata – a być może niektórzy z nich są tutaj – aby obchodzić święto kolorów, różnych twarzy, języków, różnych historii. Mówili różnymi językami, a rozumieli wszystko dlatego, że mieli tę chęć iść razem w braterstwie – mówił Papież.

Jego Świątobliwość podkreślił, że podróż na Światowe Dni Młodzieży była zarazem wizytą w Polsce.

Przed obrazem Matki Bożej w Częstochowie otrzymałem dar spojrzenia Matki, która jest przede wszystkim Matką narodu polskiego, tego szlachetnego narodu, który wiele wycierpiał, a który dzięki mocy wiary i Jej macierzyńskiej ręki zawsze podnosił się na nowo. Tam, pod tym spojrzeniem, można zrozumieć duchowy sens pielgrzymowania tego narodu, którego dzieje są nierozerwalnie związane z Krzyżem Chrystusa. Tutaj dotyka się namacalnie wiary świętego wiernego ludu Boga, który strzeże nadziei poprzez próby; i strzeże także owej mądrości, która jest równowagą między tradycją a innowacją, między przeszłością a przyszłością. A Polska przypomina dziś całej Europie, że nie może być mowy o przyszłość kontynentu bez jego wartości założycielskich, których z kolei centrum stanowi chrześcijańska wizja człowieka. Wśród tych wartości znajduje się „miłosierdzie”, którego szczególnymi apostołami było dwoje wielkich dzieci ziemi polskiej: święta Faustyna Kowalska i święty Jan Paweł II – mówił papież Franciszek.

Jak dodał Ojciec Święty, jego podróż miała także perspektywę globalną

Perspektywę globalną, świata wezwanego do odpowiedzi na wyzwania związane z zagrażającej jemu wojnie „w kawałkach”. I tutaj wielkie milczenie wizyty w Auschwitz-Birkenau było bardziej wymowne, niż jakiekolwiek słowa. W tym milczeniu słuchałem, czułem obecność wszystkich dusz, które tutaj zginęły. (…) W tym wielkim milczeniu modliłem się za wszystkie ofiary przemocy i wojny – powiedział Papież.

Ojciec Święty podziękował wszystkim pielgrzymom, którzy przyjechali do Krakowa oraz tym, którzy łączyli się „z każdego krańca Ziemi”.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj