Papież Franciszek na Łotwie: Jeśli wiara stanie się zabytkiem, chrześcijanie będą jak turyści

Papież Franciszek powiedział w poniedziałek podczas uroczystości ekumenicznej w katedrze luterańskiej w stolicy Łotwy Rydze, że z wiary nie można czynić „zabytku”, bo wtedy chrześcijanie przestaną czuć się jak u siebie w domu i staną się „turystami”.

Z uznaniem Papież mówił, że na Łotwie urzeczywistnia się „droga szacunku, współpracy i przyjaźni między Kościołami chrześcijańskimi”, którym „udało się stworzyć jedność”.

„Odważę się powiedzieć, że jest to ekumenizm żywy i stanowi jedną z cech charakterystycznych Łotwy” – podkreślił Franciszek w katedrze, Rigas Doms. Na Łotwie luteranie stanowią około 60 proc. ludności.

W swoim przemówieniu Papież zawarł wiele nawiązań do muzyki. To dlatego, że w świątyni tej znajdują się jedne z najstarszych organów w Europie. W chwili jej inauguracji 800 lat temu były one największe na świecie – przypomniał Franciszek.

Przestrzegał, że z wiarą może stać się to samo, co z obiektami artystycznymi. Istnieje ryzyko „czynienia z tego, co jest naszą tożsamością, przedmiotu z przeszłości, muzealnej atrakcji turystycznej, przypominającej dawne czyny, o wielkiej wartości historycznej, która jednak przestała poruszać serce słuchaczy” – powiedział Franciszek.

Gdy coś takiego stanie się z wiarą – mówił Papież – „możemy przestać czuć się chrześcijanami będącymi u siebie i stać się turystami”.

„Całą naszą tradycję chrześcijańską może spotkać ten sam los: może być w końcu sprowadzona do obiektu z przeszłości, zamkniętego w murach naszych kościołów” – mówił Franciszek luteranom i przedstawicielom innych wyznań.

Ostrzegał, że jeśli „muzyka Ewangelii” przestanie rozbrzmiewać w sercach, utraci się „radość wypływającą ze współczucia, czułość rodzącą się z ufności, zdolność pojednania”.

„Jeśli muzyka Ewangelii przestaje rozbrzmiewać w naszych domach, na naszych ulicach, w miejscach pracy, w polityce i gospodarce, to wyłączymy melodię, która pobudzała nas do walki o godność każdego człowieka, niezależnie od pochodzenia, zamykając się w tym, co moje, a zapominając o tym, co nasze” – powiedział Ojciec Święty.

W ten sposób można „okopać się w jednym z najgorszych nieszczęść naszych czasów: samotności i izolacji” – dodał.

Mówiąc o dialogu ekumenicznym, Franciszek wskazał: „Jezus nigdy nie przestaje błagać, aby wszyscy stanowili jedno”. Zaznaczył, że można powiedzieć, iż obecne czasy są trudne i złożone z punktu widzenia życia religijnego.

„Inni mogą nawet pomyśleć, że w naszych społeczeństwach chrześcijanie mają coraz mniej miejsca do działania i coraz mniejsze wpływy ze względu na wiele czynników, takie jak sekularyzm lub logika indywidualistyczna. Nie może to prowadzić do postawy zamknięcia, obrony ani nawet rezygnacji” – przestrzegł.

Franciszek przypomniał, wielu chrześcijan na świecie doświadcza obecnie wygnania i męczeńskiej śmierci z powodu wiary.

Apelował do protestantów: „Drodzy bracia, niech nie przestaje brzmieć pośród nas muzyka Ewangelii”.

Wcześniej wraz z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem Papież wziął udział w ceremonii przed Pomnikiem Wolności w centrum Rygi i złożył przy nim kwiaty. Łotwa świętuje w tym roku stulecie niepodległości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl