fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: miłość jest dowodem osobistym chrześcijanina

Ojciec Święty Franciszek sprawował w niedzielę Eucharystię na Placu Św. Piotra dla uczestników Jubileuszu Młodzieży, zorganizowanego w ramach Roku Miłosierdzia.

Papież Franciszek w homilii powiedział, że Jezusa rozpoznamy po tym, jak będziemy się nawzajem miłować.

Miłość jest dowodem osobistym chrześcijanina. Jest jedynym ważnym dokumentem, by Jezus uznał nas za uczniów. Jeśli ten dokument straci ważność i nie będzie stale odnawiany, to nie będziemy już świadkami Mistrza – mówił papież Franciszek.

Ojciec Święty, zwracając się do młodzieży zauważył, że na tym etapie ich życia pojawia się pragnienie, aby kogoś pokochać, ale także być kochanym. W tym kontekście przestrzegał przed miłością, polegającą na chęci posiadania drugiej osoby.

Zawsze istnieje, bowiem pokusa wypaczenia uczucia przez instynktowne żądanie, by wziąć, aby mieć to, co się podoba. Tę tendencję wzmacnia także kultura konsumpcyjna, ale jeśli wszystko za bardzo się wyciska, ulega zepsuciu, zostaje zniszczone. Potem zostajemy rozczarowani, z wielką pustką w środku. Pan, jeśli usłyszycie Jego głos, ujawni Wam tajemnicę czułości. Zatroszczyć się o drugą osobę, co oznacza uszanować ją, strzec jej i czekać na nią – dodał Ojciec św. Franciszek.

Podczas wspólnej modlitwy „Regina Coeli” Ojciec Święty nawiązał do beatyfikacji hiszpańskich księży zamordowanych za wiarę w trakcie hiszpańskiej wojny domowej.

Papież Franciszek prosił też o modlitwę w intencji uwolnienia świata od wszelkiej przemocy, a także uwolnienia kapłanów, którzy są zakładnikami w Syrii.

– Niech miłosierny Bóg dotyka serca porywaczy i sprawi, aby nasi bracia i siostry zostali jak najszybciej uwolnieni i mogli wrócić do swoich wspólnot. Wzywam Was wszystkich do modlitwy w tej intencji. Pamiętajmy także o innych osobach uprowadzonych na świecie – nawoływał papież Franciszek.

Transmisję uroczystości z Watykanu przeprowadziła TV Trwam.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj