fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Bóg okazał cierpliwość i nauczył lud tego wymiaru wiary

O cierpliwym znoszeniu ludzi uciążliwych i o pokorze mówił w dzisiejszej katechezie Ojciec św. Franciszek. Podczas Audiencji Generalnej w Watykanie Papież kontynuował cykl katechez poświęconych uczynkom miłosierdzia, zatrzymując się na jednym z nich „Urazy chętnie darować”.

Ojciec Święty zaznaczył, że choć wszyscy dobrze znamy ten uczynek, to być może nie realizujemy go w taki sposób, w jaki powinniśmy. Jako wzór do naśladowania Papież wskazał na zachowanie samego Boga ukazane w Biblii.

– Na przykład w Księdze Wyjścia lud okazuje się naprawdę nieznośny: najpierw płacze, bo jest niewolnikiem w Egipcie i Bóg go wyzwala. Następnie na pustyni narzeka, bo nie ma nic do jedzenia i Bóg zsyła mannę i przepiórki, ale mimo to narzekania nie ustają. Mojżesz działał jako pośrednik między Bogiem a ludem i także on niekiedy okaże się uciążliwym dla Pana. Ale Bóg okazał cierpliwość i w ten sposób nauczył Mojżesza i lud także tego istotnego wymiaru wiary – podkreślił Ojciec Święty Franciszek.

Papież pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na placu Św. Piotra. W kilku słowach zwrócił się również do Polaków.

– Drodzy bracia i siostry, za kilka dni zostanie zamknięta Brama Święta Jubileuszu Miłosierdzia. Nie zamyka się jednak miłosierne serce Boga, nie gaśnie Jego czułość wobec nas grzeszników, nie przestają płynąć strumienie Jego łaski. Tak też nie mogą się zamknąć nasze serca i nie możemy przestać pełnić dzieł miłosierdzia wobec potrzebujących. Doświadczenie miłosierdzia Bożego, jakie przeżywaliśmy w tym Roku Jubileuszowym, niech pozostanie w was jako natchnienie do ofiarnej miłości bliźniego. Niech wam towarzyszy błogosławieństwo Pana! – powiedział papież Franciszek.

Transmisję z Watykanu przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

RIRM

drukuj