fot. PAP/EPA

Papież Franciszek: Bez kultu Matki Bożej wiara może stać się piękną bajką

Papież Franciszek odprawił w niedzielę rano Mszę św. w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej, gdzie znajduje się czczony przez rzymian obraz Salus Populi Romani, czyli patronki mieszkańców. Bez kultu Maryi wiara może stać się piękną bajką – ostrzegł.

Bazylika ta jest szczególnie ważnym miejscem dla Franciszka. Od początku pontyfikatu odwiedził ją 59 razy. Modli się tam zawsze przed ważnymi wydarzeniami w Kościele, a także przed każdą zagraniczną podróżą i po jej zakończeniu.

Archiprezbitrem Santa Maria Maggiore jest były przewodniczący Papieskiej Rady Świeckich ksiądz kardynał Stanisław Ryłko.

W homilii papież powiedział: „Jesteśmy tu, jako lud Boży w drodze, by zatrzymać się w świątyni Matki. Jej obecność czyni z tej świątyni dom rodzinny nas, dzieci”.

„Razem z kolejnymi pokoleniami rzymian uznajemy w tym matczynym domu nasz dom, w którym można znaleźć pokrzepienie, pocieszenie, opiekę, schronienie” – dodał.

„Lud chrześcijański zrozumiał od samego początku, że w trudnościach i w godzinie próby należy zwrócić się do Matki” – mówił Franciszek.

Podkreślił, że kult Matki Bożej nie jest “opcjonalny”.

„To nie duchowe dobre maniery; to testament Chrystusa” – zaznaczył.

„Wielkim zagrożeniem dla wiary jest życie bez Matki, bez opieki i pozwalanie na to, abyśmy w życiu byli niesieni jak liście na wietrze” – ostrzegł papież.

Jak stwierdził, oddalenie od Matki Bożej oznacza utratę tożsamości dzieci Boga, a „wiara może stać się piękną bajką z innych czasów”.

Franciszek zachęcił wiernych, by patrzyli z czułością na obraz Matki Bożej, który “wyszedł właśnie ze szpitala”. Tak przywołał jego odrestaurowanie w pracowniach w Watykanie.

Od tygodnia wewnątrz bazyliki Matki Bożej Większej działa nowy system oświetlenia, który w sugestywny sposób ukazuje między innymi jej sufit, udekorowany złotem, przywiezionym przez Krzysztofa Kolumba.

PAP/RIRM

drukuj