Palikot chce tworzyć nową centro-lewicową partię

W październiku podczas nadzwyczajnego kongresu Ruchu Palikota ma powstać nowa centro-lewicowa partia. Ma ona połączyć kilka środowisk, partii i stowarzyszeń lewicowych.

Janusz Palikot w jednej ze stacji telewizyjnych mówił, że będzie namawiał partnerów z Europy Plus, aby dołączyli do Ruchu Palikota i do budowania nowej partii.

Jan Hartman – pełnomocnik Europy Plus w woj. małopolskim zwraca uwagę, że nowopowstające ugrupowanie nie będzie nową odsłoną Ruchu Palikota. Zaznacza jednak, że to właśnie Janusz Palikot zostanie jego liderem, obok kilku równie silnych twarzy tej formacji.

Jednak prof. Zdzisław Krasnodębski – socjolog ocenia, że projekt nie osiągnie sukcesu.

– Nie sądzę, żeby to miało jakieś większe znaczenie. Od pewnego czasu trwają jakieś usiłowania przeorganizowania polskiej lewicy. Nie sądzę, żeby poza jakimiś bardzo radykalnymi środowiskami inteligenckimi czy lewacko inteligenckimi, ta partia przyciągnęła dużo osób; patrząc choćby na to, że w tej chwili poparcie dla Pana Palikota i jego partii jest śladowe. To świadczy tylko o tym, że projekt Europa Plus nie wyszedł zbyt dobrze. Te działania to kolejne próby w związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, żeby tę „lewą” stronę polskiej polityki jakoś skonfigurować i ocalić jej szanse – powiedział prof. Zdzisław Krasnodębski.

Jak dodaje profesor – sytuacja ta świadczy o porażce dotychczasowych działań ze strony Ruchu Palikota.

RIRM

drukuj