Pałac Prezydencki: Odbyły się konsultacje w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej

W Pałacu Prezydenckim odbyły się konsultacje w sprawie tzw. ustawy degradacyjnej. W spotkaniu uczestniczyli m.in. prezydent Andrzej Duda, szef MON Mariusz Błaszczak, prezes IPN Jarosław Szarek i szef BBN Paweł Soloch. Nie padły żadne deklaracje stworzenia nowego dokumentu.

Ustawa degradacyjna miała być symbolicznym zakończeniem czasów PRL-u w naszym kraju. W jej wyniku wojskowi, którzy za służbę komunistycznemu okupantowi otrzymali zaszczytne tytuły i stopnie mieli zostać ich pozbawieni.

Trzeba potępiać tych, którzy nie służą Polsce, tych, którzy Polskę zdradzili, tych, których poczynania doprowadziły do wielu nieszczęść w naszym kraju i pociągnęły za sobą zarówno degradację gospodarczą, moralną, a także doprowadziły do śmierci wielu dziesiątków osób – podkreślał Andrzej Melak, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Ustawa została uchwalona przez Sejm. Zawetował ją jednak prezydent Andrzej Duda. Jego sprzeciw wzbudził zapis o zbiorowym pozbawieniu stopni wojskowych wszystkich członków Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, w tym m.in. gen. Mirosława Hermaszewskiego.

On jako oficer Ludowego Wojska Polskiego, jako kosmonauta, uwikłany w te działania komunistyczne był w tym i nie protestował wówczas, więc teraz też raczej nie powinien przeciwko temu się przeciwstawiać – mówił historyk dr Piotr Gawryszczak.

Prezydent Andrzej Duda już od samego początku zapowiadał przeprowadzenie dyskusji z szefem MON oraz organizacjami kombatanckimi. Pierwsza taka rozmowa odbyła się w piątek w Pałacu Prezydenckim. Poza ministrem Mariuszem Błaszczakiem na dyskusję przybyli także m.in. prezes IPN Jarosław Szarek, szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk czy przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda. Celem rozmów było znalezienie wspólnego porozumienia w sprawie ustawy. Podczas spotkania nie padła jednak żadna deklaracja stworzenia nowej ustawy degradacyjnej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj