fot. PAP

Pakiet niebezpieczny dla Polski

W Katowicach zakończy się dziś Konwencja Solidarnej Polski poświęcona Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej na rzecz Zawieszenia Pakietu klimatyczno-energetycznego.

 „Nie ma wątpliwości skutki pakietu będą dla Polski opłakane” – alarmują politycy.

Pakiet klimatyczno-energetyczny to śmierć dla polskiej gospodarki – mówi prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

– Pakiet klimatyczno-energetyczny jest niezwykle niebezpieczny dla Polski. To jest śmierć dla polskiej gospodarki. Pakiet jest pochodną polityki klimatycznej, zarysowanej w konwencji klimatycznej i w protokole z Kioto.  Kiedy popatrzy się na te dwa podstawowe dokumenty w układzie międzynarodowym, to Polska jest krajem wielkiego sukcesu i Polsce należą się ogromne pieniądze za to, że dokonała redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery i równocześnie za to, że w tym czasie dokonała rozwoju gospodarczego.

Realizacja pakietu klimatyczno-energetycznego i tak nic nie daje jeżeli chodzi o kwestię ograniczenia emisji CO2 w skali globalnej – zwraca uwagę poseł Ludwik Dorn – przewodniczący parlamentarnego zespołu „Pakiet-stop”

– To oznacza coś, co fachowcy nazywają dekarbonizacją czyli odchodzeniem od węgla. To oznacza przejście na ogniwa solarne i fermy wiatrowe. Energia z nich jest od sześciu do dziesięciu razy droższa. Innymi słowy, realizacja tego pakietu nic nie daje w sensie ograniczenie emisji dwutlenku węgla w skali globalnej, a konkurencyjność gospodarek krajów Unii Europejskiej spada. Niesłychanie wzrasta cena energii.    

Tymczasem trwa ogólnoeuropejska akcja zbierania podpisów przeciwko pakietowi klimatyczno-energetycznemu.

Ma ona na celu zebranie 1 mln podpisów w krajach UE, w celu przeprowadzenia referendum nad wstrzymaniem pakietu.

Podpisy można składać m.in. drogą elektroniczną na stronie stoppakietowi.pl.

 

RIRM

drukuj