P. Jaki: nie wykluczam, że będę szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji

Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki nie wykluczył w czwartek, że zostanie szefem Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji. Podkreślił, że komisja będzie działała w trybie administracyjnym, a decyzje będą przez nią podejmowane szybko.

W środę Sejm przeprowadził drugie czytanie projektu ustawy powołującej Komisję Weryfikacyjną ds. reprywatyzacji. Po złożeniu poprawek projekt został odesłany do dalszych prac w komisji. Projekt popierają PiS i PSL; krytykują – PO, Nowoczesna i Kukiz’15.

Według projektu, w skład komisji ma wejść powoływany przez premiera przewodniczący (wiceminister sprawiedliwości lub MSWiA oraz 8 członków (prawników o nieposzlakowanej opinii) powoływanych i odwoływanych przez Sejm.

Wiceminister pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy zostanie szefem Komisji Weryfikacyjnej odpowiedział: „nie wykluczam takiej możliwości, ale decyzje jeszcze nie zapadły”.

Wiceminister sprawiedliwości zapytany, jak długi czas prac Komisji Weryfikacyjnej przewiduje, odparł, że w założeniach ustawowych jest zapisane, że komisja będzie pracować „do czasu, aż to będzie potrzebne”.

Natomiast komisja będzie działała w trybie administracyjnym, a to jest tryb dużo sprawniejszy i szybszy, niż ten, który znamy z sądów powszechnych, dlatego mam nadzieję, że decyzje będą podejmowane szybko – dodał.

Według niego, komisja miałaby rozpoczynać co najmniej kilka spraw miesięcznie i będzie „szybko je kończyła”.

Tutaj naprawdę możemy być przekonani, że komisja będzie podejmowała decyzje administracyjne bardzo szybko – podkreślił Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości był pytany też o wszczęcie przez Prokuraturę Okręgową Warszawa – Praga postępowania w sprawie przyjęcia w nieustalonym miejscu w 2008 roku korzyści majątkowej w kwocie 2,5 mln zł przez prezydenta Warszawy lub jego zastępcę. Sprawa ma związek z nieruchomością, na której są ogródki działkowe na Saskiej Kępie. Postępowanie zostało wszczęte po złożeniu zawiadomienia przez stołecznego radnego, członka stowarzyszenia Miasto Jest Nasze Jana Śpiewaka. Prezydent Warszawy zarzuciła w środę Śpiewakowi, że w zawiadomieniu powołał się na doniesienia zamieszczone na internetowym blogu.

Wiceminister sprawiedliwości podkreślił w czwartek, że „prokuratura dysponuje na temat reprywatyzacji dużo bogatszym materiałem niż materiały blogowe”.

– Poczekałbym na rozstrzygnięcia prokuratury w tym zakresie, bo przypominam, że do tej pory działania prokuratury, jeżeli chodzi o ten element reprywatyzacji są bardzo skuteczne, co uznał np. sąd stosując areszty wobec osób, którym zostały postawione zarzuty przez prokuraturę – zaznaczył.

Pytany o słowa prezydent Warszawy, że to z upoważnienia ówczesnego prezydenta stolicy Lecha Kaczyńskiego zostały zwrócone nieruchomości na Saskiej Kępie odpowiedział: „to akurat nieprawda”.

Jak prezydent Lech Kaczyński dowiedział się, że coś takiego jest robione, to wyrzucił wszystkich urzędników, którzy byli za to odpowiedzialni, a sprawę kończyła już obecna administracja, czyli administracja Hanny Gronkiewicz-Waltz – powiedział Jaki.

Według wiceministra sprawiedliwości, to za czasów obecnej prezydent Warszawy rozrósł się proces reprywatyzacji.

Te wszystkie skandaliczne decyzje, o których dzisiaj dyskutujemy wydawali urzędnicy w imieniu kogo? W imieniu Hanny Gronkiewicz-Waltz i to ona absolutnie ponosi odpowiedzialność co najmniej polityczną za to, co działo się w stolicy – powiedział Jaki.

„Jeżeli w takiej sytuacji polityk nie podaje się do dymisji, po tak gigantycznym skandalu, to w jakiej się poda?” – pytał.

Według wiceministra sprawiedliwości Gronkiewicz-Waltz oraz politycy PO zrzucają odpowiedzialność na swoich poprzedników.

Wielokrotnie pokazywaliśmy statystyki, które mówią jednoznacznie, że to za czasów Platformy proceder reprywatyzacji się rozrósł, a co najważniejsze wtedy rozpoczął się proces czyszczenia kamienic – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl