P. Jaki o Kongresie Sędziów: również sędziowie odpowiadają za aferę reprywatyzacyjną

Patryk Jaki w programie „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja podkreślił, że sędziowie również ponoszą winę za aferę reprywatyzacyjną w Warszawie i powinni za nią przeprosić. Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do napaści na Polaków w Wielkiej Brytanii i wskazał, jakie działania poczyni rząd w tej sprawie.

Wiceminister odniósł się do nadzwyczajnego Kongresu Sędziów Polskich w Warszawie, gdzie spotkało się około tysiąca sędziów. Padały tam hasła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości uderza w demokrację i że jest to koniec państwa prawa. To był festiwal egocentryzmu – podkreślił Patryk Jaki.

Ta elita sędziowska nie zauważyła kompletnie, że w tym Kongresie nie chodziło o nich, ale o ludzi poszkodowanych przez wymiar sprawiedliwości, którymi ci państwo nie mieli czasu się zająć. Tysiące ludzi jest poszkodowanych przez sądy i ludzi wymiaru sprawiedliwości przez absurdalne wyroki i lata przewlekłości. W przeciągu ostatnich 10 lat zaledwie kilku sędziów zostało wyrzuconych z zawodu, mimo że mieliśmy gigantyczne skandale związane z niektórymi sędziami, np. pijaństwo, przestępstwa czy kompromitacje takich ludzi jak sędzia Milewski. Kompromitował on cały zawód, bo okazuje się, że czekał tylko na telefon od polityków Platformy Obywatelskiej, gdzie słyszał co ma robić. Sędzia, który powinien rozsądzić, który powinien być obiektywny i niezależny. Jedyna kara, jaka go spotkała za to haniebne zachowanie to przeniesienie do innego sądu. U sędziów nie było takiej refleksji. Tam było pełno retoryki antyrządowej i pewnie z tego powodu – według badań – co drugi obywatel nie ufa sądom i uważa, że źle one funkcjonują – wskazał wiceminister sprawiedliwości.

Jako rząd podjęliśmy decyzje, że nie będziemy się poddawali żadnej presji, ale będziemy zmieniać wymiar sprawiedliwości, bo to powinna być taka usługa dla obywatela, ale niektórzy sędziowie nie chcą zrozumieć – powiedział Patryk Jaki i podał jakie zmiany chce wprowadzić Prawo i Sprawiedliwość w wymiarze sprawiedliwości.

Sędziów boli to, co chcemy robić, a więc wprowadzenie kar finansowych dla sędziów, którzy wykażą się przewlekłością w postępowaniu sądowym. Jeżeli sprawa będzie trwała za długo, to będzie można zastosować karę finansową. Wprowadzamy również jawność oświadczeń majątkowych dla sędziów, bo przecież pełnią oni funkcję publiczne. Chcemy wreszcie wprowadzić jasne kryteria awansów dla młodych sędziów, żeby nie było tak, że są bardzo dobrzy sędziowie, którzy spędzają po 15 lat w sądzie rejonowym tylko dlatego, że nie są w żadnej koterii. Najwyższy czas, żeby zobiektywizować kryteria awansu – wskazał poseł PiS-u.

Sędziów w Polsce jest ok. 12 tys. a na Kongresie było może 800. Widać, że 90 proc. sędziów w ogóle zlekceważyło to polityczne wystąpienie, co pokazuje, w jaki sposób sami sędziowie oceniają swoją elitę – podkreślił Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się także do afery reprywatyzacyjnej w Warszawie. Podkreślił on, że gdyby nie sędziowie, nie byłoby tej afery.

To jest też afera sędziowska. Myślałem, że Kongres rozpocznie się od przeprosin sędziów za aferę reprywatyzacyjną, ale niestety tak się nie stało. W Warszawie, gdzie w przypadku reprywatyzacji odbywało się ordynarne złodziejstwo, niestety sędziowie wszystko „klepali”. Za to powinni przede wszystkim przeprosić. Jeżeli ktoś z państwa się zastanawia, dlaczego my jesteśmy tak biednym społeczeństwem, dlaczego mamy tak niskie emerytury, dlaczego jeździmy po słabszych drogach niż na Zachodzie, to właśnie dlatego, że tu miliardy złotych były ordynarnie kradzione przez grupę uprzywilejowanych ludzi, a sędziowie na to wszystko pozwalali. Przede wszystkim za to powinni przeprosić – powiedział Patryk Jaki.

Wiceminister wskazał również jakie będą dalsze kroki rządu w sprawie afery reprywatyzacyjnej.

Niewykluczone, że przedstawimy kompleksowy projekt o charakterze legislacyjnym. Pamiętajmy też, że żaden projekt by nie pomógł, jeżeli będziemy mieć taki układ, jaki działał w Warszawie. My jednak podejmiemy się tego wyzwania. Jednak najważniejsza część, która się dzisiaj odbywa w sprawie tej pracy państwa w kwestii afery reprywatyzacyjnej, to jest praca prokuratury. Został powołany przez ministra Zbigniewa Ziobro specjalny zespół, który bada wszystkie wątki związane z reprywatyzacją. Mam nadzieję, że niedługo będziemy w stanie pokazać jakieś konstruktywne wyjaśniania i wskazać, jak działał ten mechanizm – podkreślił Patryk Jaki.

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się również do napaści na Polaków w Wielkiej Brytanii i wskazał, jakie czynności może poczynić państwo polskie, aby bronić Polaków mieszkających na Wyspach. Głównym założeniem jest rozpoczęcie intensywnego i zdeterminowanego dialogu ze stroną brytyjską – powiedział poseł PiS-u.

Dzięki dialogowi strona brytyjska powinna zapewnić większe bezpieczeństwo naszym obywatelom i do tego te spotkania będą się sprowadzały. Konieczna jest także akcja informacyjna, która by pokazywała, jak wiele dobrego Polacy robią dla brytyjskiej gospodarki. Być może część mieszkańców Wielkiej Brytanii tego nie wie, ale Polacy należą do najbardziej pracowitych nacji w ogóle na świecie. To pokazują wszystkie dane i statystyki, a często są także najlepiej wykształceni. Właśnie dlatego brytyjscy pracodawcy najczęściej chcą zatrudniać Polaków. Nawet statystyki pokazują, że nasi rodacy pracują po kilkanaście godzin więcej, niż większość z innych państw Unii Europejskiej, dlatego być może warto by było to pokazać – wskazał Patryk Jaki.

Całość rozmowy z „Aktualności dnia” do odsłuchania [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl