fot. tv trwam

P. Mueller: na podstoliku wybrzmiała kwestia podstaw programowych i kształcenia nauczycieli

Podstawy programowe, zmiany w kształceniu nauczycieli, ocena pracy nauczyciela, a także prawa i obowiązki uczniów – o takich zagadnieniach, jak poinformował wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller, dyskutowano podczas obrad podstolika oświatowego dot. ucznia w systemie edukacji.

We wtorek odbyła się druga tura rozmów prowadzonych w ramach okrągłego stołu edukacyjnego. Spotkanie zorganizowano w formule pięciu tematycznych podstolików, przy których zasiadło ok. 100 osób. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Mueller koordynował prace podstolika „Uczeń w systemie edukacji”.

„W ramach podstolika dotyczącego uczniów wybrzmiało kilka najważniejszych kwestii, przede wszystkim kwestia podstaw programowych. Dyskutowaliśmy o tym, czy faktycznie jest prawdziwy stereotyp, że są one przeładowane. Tutaj akurat dosyć niespodziewanie, jest takie podejście, że raczej nie są przeładowane, są rozumiane raczej jako minimum programowe. Jest raczej kwestia sposobów, metod kształcenia” – powiedział wiceminister.

Według niego, to „właśnie większy element reformy, który (jest) przed nami”. Jak mówił, z jednej strony chodzi o reformę zawodu nauczyciela rozumianego, jako awanse zawodowe, a z drugiej kształcenie nauczycieli.

„My w tym roku, 1 października jako element reformy szkolnictwa wyższego, wprowadzamy zmiany w zakresie kształcenia nauczycieli w ramach edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnej” – powiedział.

„To jest pierwszy element reformy, który jest już realizowany” – zaznaczył.

Piotr Mueller poinformował, że uczniowie wskazywali w szczególności na to, że szkoła nie uczy tego, w jaki sposób się uczyć.

„I to jest jeden z elementów, który chyba bardzo mocno tutaj wybrzmiewał. To znaczy, że mamy pewną lukę kompetencyjną w zakresie faktycznie metod uczenia” – zauważył.

Jak mówił, uczniowie wskazywali na to, że „stara metoda: zakuj, zdaj, zapomnij nadal jest jeszcze elementem wielu praktyk w szkołach”.

Podał, że podczas prac podstolika wybrzmiewały kwestie związane z oceną pracy nauczyciela oraz z prawami i obowiązkami uczniów.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl