fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

P. Mucha spotka się z przewodniczącym PKW

W przyszłym tygodniu spotkam się z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim i szefową KBW Beatą Tokaj – poinformował PAP pełnomocnik prezydenta ds. referendum poświęconego konstytucji Paweł Mucha. Według niego rozmowa będzie dotyczyć „uwarunkowań” związanych z organizacją referendum.

Prezydent Andrzej Duda zaproponował, by 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum ws. konstytucji. Tego samego dnia zgodnie z kalendarzem wyborczym przypada data wyborów samorządowych. Wątpliwości związane z organizacją referendum ogólnokrajowego i wyborów samorządowych tego samego dnia sygnalizuje Państwowa Komisja Wyborcza, która zwróciła się do wiceszefa Kancelarii Prezydenta i pełnomocnika ds. referendum o spotkanie.

„W przyszłym tygodniu spotkam się z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim i szefową KBW Beatą Tokaj” – powiedział w piątek Mucha.

„Szczegóły spotkania będą jeszcze ustalane, ale miałem przyjemność rozmawiać, był kontakt ze mną ze strony PKW i KBW, potwierdzam to. Oczywiście wyraziłem gotowość spotkania, sami takie spotkanie planowaliśmy” – dodał.

Według Pawła Muchy rozmowa będzie dotyczyć „uwarunkowań prawnych, technicznych i organizacyjnych” związanych z inicjatywą prezydenta.

„To będzie spotkanie robocze” – zaznaczył.

Wcześniej w oświadczeniu dla prasy Wojciech Hermeliński powiedział, że chce skontaktować się z Pawłem Muchą, żeby przedstawić wątpliwości związane z organizacją tego samego dnia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Jak mówił, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić je w ciągu jednego dnia; będzie to jednak powodować pewne trudności. Według przewodniczącego PKW potrzebne będą osobne komisje wyborcze, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia prawie 500 tysięcy osób. Swoje stanowisko PKW przedstawiła w piśmie do prezydenta Dudy z 11 maja.

„Dlatego się spotykamy, by na te tematy rozmawiać” – powiedział Paweł Mucha, pytany o wątpliwości PKW.

„Jest to perspektywa czasowo dość odległa, ale stanowisko przesłane przez PKW do pana prezydenta wskazuje, że różne rozwiązania są możliwe. By przybliżyć nasze stanowiska, spotykamy się roboczo w przyszłym tygodniu” – mówił wiceszef Kancelarii Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda w wygłoszonym w środę orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, m.in. zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji. 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

PAP/RIRM

drukuj