P. Gliński: wydatki na kulturę przekroczą 1 proc. budżetu państwa

„Przede wszystkim w mijającym roku udało nam się przygotować znacznie lepszy budżet dla kultury. Po raz pierwszy ten budżet będzie przekraczał 1 proc. budżetu państwa. W 2017 roku wydatki na kulturę wzrosną realnie o 6 proc., czyli o ponad 200 mln zł” – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w czasie wtorkowej konferencji, na której ministrowie rządu Beaty Szydło podsumowali rok swojej pracy.

Gliński przypomniał, że w minionym roku prace w resorcie kultury rozpoczęły się od sformułowania misji i celów polityki kulturalnej Polski.

„Ta misja to zapewnienie ochrony dziedzictwa narodowego i rozwój polskiej kultury, jako podstawowego składnika polskiej państwowości i wspólnoty politycznej. Chcemy tę misję realizować wraz z obywatelami Rzeczypospolitej, ze środowiskami twórczymi i naukowymi, z organizacjami pozarządowymi, z Kościołami, związkami wyznaniowymi, ale także z odpowiedzialną opozycją polityczną” – zapewnił.

Jak mówił, w ciągu ostatniego roku odmrożone zostały płace dla pracowników państwowych instytucji kultury.

Wśród projektów realizowanych przez MKiDN w ostatnim roku wymienił konkurs ogłoszony przez resort kultury na scenariusz filmu historycznego. Przypominał, że nadesłano ponad 800 propozycji scenariuszowych.

„Wybierzemy 5 najlepszych i będziemy chcieli skierować je do produkcji” – zapowiedział wicepremier.

„Bardzo istotne są także (…) działania interwencyjne w ministerstwie. Dzięki interwencji ministerstwa udało się znaleźć siedzibę dla Teatru Żydowskiego, który został pozbawiony swojej siedziby w Warszawie. Uratowaliśmy także losy Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, czy – w tej chwili – przedstawiliśmy propozycję ratującą Muzeum Techniki w Pałacu Kultury i Nauki. Chcemy, aby powstało – wraz z miastem, ale miasto jeszcze nie odpowiedziało – Centralne Muzeum Techniki” – mówił.

Przypominał, że w ramach polityki historycznej ministerstwo kultury wspierało obchody rocznicy 1050-lecia Chrztu Polski.

Politykę historyczną rządu resort kultury realizuje także poprzez powoływanie instytucji, jak m.in. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, „którego główne cele to badanie i popularyzacja – także za granicą, poprzez tłumaczenia materiałów źródłowych – wiedzy na temat zbrodni nazistowskich i komunistycznych” – dodał Gliński.

Przypomniał także, że istotnym elementem pracy ministerstwa jest odzyskiwanie obiektów, zrabowanych z polskich muzeów podczas II wojny światowej; w bazie tych dzieł znajduje się ok. 63 tys. obiektów.

„Ta działalność to także opracowanie aplikacji mobilnej +ArtSherlock+, za pomocą której, za pomocą telefonu, można zidentyfikować zrabowane w Polsce dzieła sztuki” – tłumaczył.

Zapowiedział, że resort przygotowuje dwa wielkie wydarzenia międzynarodowe – stara się o organizację wystawy Expo w Łodzi, przygotowuje też 41. sesję Komitetu Światowego UNESCO w Krakowie.

„To sukces Polski, że tak prestiżowa impreza odbędzie się w naszym kraju” – zakończył wicepremier.

PAP/RIRM/TV Trwam

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl