P. Gliński: Naszym obowiązkiem jest apelowanie o kulturę na drodze

Naszym obowiązkiem, jako osób publicznych jest apelowanie o to, by na polskich drogach panowała większa kultura – powiedział w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w środę wziął udział w inauguracji akcji „Z kulturą w drodze”.

Inauguracja odbyła się w dzień św. Krzysztofa – patrona kierowców. Uczestniczyli w nim m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur. Podkreślali, że kwestia kultury to istotny element bezpieczeństwa na drodze.

„Motoryzacja niesie ze sobą także zagrożenia i problemy cywilizacyjne. Miliony Polaków kochają samochody i poruszają się w związku z tym po drogach, używają automobilów, no i mamy niestety z tym związane pewne problemy i naszym obowiązkiem jako osób publicznych jest apelować o to, aby na drodze była kultura” – powiedział wicepremier.

„Samochód, który prowadzimy to jest wielki, wielotonowy pocisk, to jest coś, co może być niebezpieczne” – zauważył Gliński. Dlatego – jak mówił – w ruchu ulicznym potrzeba jest „większa doza kultury”.

Zaapelował także o poruszanie się po drogach z większą życzliwością oraz ze świadomością tego, „że nie jesteśmy na drodze sami, że kultura to jest przede wszystkim zdolność do samoograniczania się, czyli do tego żeby nie być agresywnym, żeby zawsze pamiętać, że może zawsze na drodze wydarzyć się coś niespodziewanego” – powiedział.

O tym jak ważne jest kulturalne zachowanie na drodze mówił także minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, który podkreślił, że „szacunek do innych użytkowników ruchu przynosi wymierne efekty”.

„Dzisiaj musimy propagować ten styl życia. Nie tylko styl jazdy, ale ten styl życia. Wzajemna kultura albo wzajemny szacunek wynikający z kulturalnej jazdy. Dzisiaj musimy siebie chronić nawzajem” – dodał szef resortu infrastruktury.

Adamczyk przypomniał, że w celu poprawy bezpieczeństwa rząd realizuje szereg działań, m.in. „wielki program budowy dróg ekspresowych, program budowy dróg krajowych, przebudowy dróg krajowych”.

„Realizujemy także program związany z likwidacja miejsc niebezpiecznych. Nakładem wieluset milionów złotych w ciągu trzeciego już roku likwidujemy te miejsca, w których dochodziło, dochodzi do największej liczby tragicznych zdarzeń” – kontynuował Adamczyk.

Zaznaczył, że w ubiegłym roku od 8 do 9 proc. wypadków śmiertelnych to wypadki, do których doszło na przejściach dla pieszych.

„Te przejścia dla pieszych to często miejsca źle oświetlone dlatego podpisałem przed kilkoma dniami wytyczne dotyczące właściwego, prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych” – mówił.

Minister przypomniał, że w Polsce zarejestrowanych jest 27 mln pojazdów, co powoduje, że inwestycje realizowane przez rząd już nie wystarcza. Jego zdaniem potrzebny jest również „szacunek dla wszystkich tych, którzy są z nami na drogach, którzy są naszymi partnerami, bo tak należy traktować i pieszych i kierujących pojazdami, z którymi się mijamy czy przed którymi jedziemy” – mówił.

Z kolei główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur przypomniał, że w 2017 roku doszło do ponad 32 tys. wypadków drogowych, w których śmierć poniosło ponad 2,8 tys. osób. Dodał, że średnio do co czwartego wypadku dochodziło przez nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu przez kierującego oraz z powodu nadmiernej prędkości, zaś co ósmy wypadek był spowodowany nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych.

„Mimo, że rok 2017 był najbezpieczniejszym rokiem na drogach od ponad 20 lat m.in. dzięki działaniom wielu instytucji w tym Ministerstwa Infrastruktury, Inspekcji Transportu Drogowego, Policji, to jeszcze jest naprawdę bardzo dużo do zrobienia” – dodał.

Akcja „Z kulturą w drodze”, ma promować kulturalne zachowania na drogach. W ramach działań organizatorzy zaplanowali m.in. wyświetlanie spotów dotyczących bezpieczeństwa na drodze. Filmy będą emitowane m.in. w mediach społecznościowych. (PAP)

Inauguracja akcji została połączona z prezentacją wystawy „Perły motoryzacji w Polsce”, którą można oglądać w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl