Oświęcim: symfonia „Cierpienie Niewinnych”

Dziś przed „Bramą Śmierci” w Oświęcimiu, w hołdzie wszystkim ofiarom Holocaustu i niewinnym ofiarom z całego świata zabrzmi symfonia „Cierpienie Niewinnych” autorstwa Kiko Argüello, założyciela Drogi Neokatechumenalnej. Transmisja TV Trwam.

W wydarzeniu weźmie udział 12 tysięcy osób z Polski i zagranicy, w tym ponad 50 biskupów oraz 35 rabinów i katechistów Drogi Neokatechumenalnej z całego świata.

Dzieło muzyczne będzie wykonane w Polsce po raz pierwszy. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 17:00 przed „Bramą Śmierci” tuż przy wejściu do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

– Organizowane przez Drogę Neokatechumenalną jest jedną z najważniejszych dziś rzeczywistości odnowy w Kościele Katolickim. Wydarzenie jest bezprecedensowe, zgromadzi ponad pięćdziesięciu biskupów i 35 rabinów pochodzących z całego świata i odbędzie się na zakończenie 362. zgromadzenia Konferencji Episkopatu Polski w Krakowie – mówił 21 czerwca w Krakowie na konferencji prasowej red. Ryszard Montusiewicz, katechista Drogi Neokatechumenalnej z Lublina.

Celebracja symfoniczno-katechetyczna, której przewodniczyć będzie ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski zostanie poprzedzona wprowadzeniem katechisty odpowiedzialnego za Drogę Neokatechumenalną w Polsce, Stefano Gennarini. Później nastąpi pozdrowienie ks. bp. Tadeusza Rakoczego, ordynariusza bielsko-żywieckiego oraz wystąpienia m.in.: rabina Irvina Yitza Greenberga, byłego przewodniczącego Jewish Life Network i Steinhardt Foundation, rabina Jay’a Rosenbauma, przewodniczącego Rady Rabinów Ameryki Północnej i pozdrowienie rabina Davida Rosena, przewodniczącego Żydowskiego Komitetu Międzynarodowego ds. Relacji Międzyreligijnych i odpowiedzialnego za relację między Izraelem i Stolicą Apostolską. W trakcie wydarzenia Kiko Argüello wyjaśni znaczenie dzieła, a ks. kard. Stanisław Dziwisz wystąpi na zakończenie symfonii.

Hołd ofiarom Holocaustu zostanie złożony modlitwą „El Ma’ale Rahamim” odśpiewaną przez Rabina Chaima Adlera, kantora Wielkiej Synagogi w Jerozolimie.

W symfonii „Cierpienie niewinnych” weźmie udział 12 tysięcy osób w tym m.in. hierarchowie Kościoła ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, arcybiskup Wiednia Christoph Schönborn, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum” Paul Josef Cordes, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, ks. kard. Stanisław Ryłko i arcybiskup Palermo Paolo Romeo.

Obecny będzie także m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Józef Michalik; ks. abp Lublina Stanisław Budzik, arcybiskup Moskwy Paolo Pezzi; arcybiskup Trieste Giampaolo Crepaldi, arcybiskup Miami Thomas Newski, biskup greckokatolicki Bratysławy Peter Rusnak, biskup Callao (Peru) Jose Luis del Palacio, jak również wielu innych arcybiskupów i biskupów z różnych krajów.

W wydarzeniu uczestniczyć będzie ponad 30 rabinów i osobistości żydowskich z Izraela, Ameryki Północnej i Europy. Wykonanie dzieła będzie także formą uczczenia jubileuszy 50-lecia kapłaństwa, które w tym roku obchodzą metropolita krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz oraz ks. bp Tadeusz Rakoczy- metropolita bielsko-żywiecki.

Symfonia „Cierpienie niewinnych” została wystawiona w wielu miastach świata, spośród których wyróżnia się Sala Nervi w Watykanie w obecności Benedykta XVI, pokaz w Jerozolimie, w Galilei, w Betlejem, w Paryżu, w Düsseldorfie, w katedrze w Madrycie, w Chicago, w Bostonie i w roku 2012 w Lincoln Center w Nowym Jorku w obecności trzech tysięcy Żydów i 35 rabinów.

Symfonię będzie można usłyszeć również 25 czerwca w Lublinie, dzień przed ceremonią nadania tytułu doktora honoris causa Kiko Argüello na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Współorganizatorami celebracji są: Droga Neokatechumenalna, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz władze samorządowe.

Droga Neokatechumenalna została zainicjowana przez Hiszpanów Kiko Argüello i Carmen Hernández w latach 60. ubiegłego wieku w slumsach Madrytu. W 1968 roku dotarła do Rzymu, w 2002 roku papież Jan Paweł II zatwierdził jej statuty ad experimentum na 5 lat. W 2008 r. zatwierdził je definitywnie ks. kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich. Do Polski Droga dotarła w latach ‘70 dzięki jezuicie Alfredowi Cholewińskiemu.

RIRM/ekai.pl

drukuj