Ostatni moment na złożenie wniosku o dofinansowanie w programie „Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska”

Dziś ostatni dzień na złożenie wniosku o dofinansowanie w programie „Kultura-Interwencje 2018. EtnoPolska”. To informacja ważna przede wszystkim dla organizacji pozarządowych i samorządowych instytucji kultury, które są adresatami „EtnoPolska”.

Minimalna kwota dofinansowania w ramach programu to 10 tys. zł, maksymalna 200 tys. zł. W tym roku zakłada on preferencje dla przedsięwzięć realizowanych w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tys. mieszkańców.

W ramach tego projektu chodzi nie tylko o wsparcie artystów ludowych, ale także promocję na przykład zwyczajów wiejskich, ludowych. Celem jest wzmacnianie lokalnej tożsamości kulturowej i uczestnictwa w niej.

To bardzo ważna i potrzebna inicjatywa, pomoże ukazać regionalne piękno

Rzeczpospolitej – mówi radny PiS-u z Poznania Mateusz Rozmiarek.

– Każdy podmiot, który będzie się zgłaszał do Narodowego Centrum Kultury będzie mógł uzyskać maksymalne dofinansowanie rzędu 200 tys. złotych. Są to środki, które będą wystarczające do promocji danego regionu i kultury. Wiemy, że nie jest to kwota nie wiadomo jak wysoka, natomiast program będzie ewoluował. W 2019 roku zostanie rozszerzony na możliwości zakupów inwestycyjnych, dzięki czemu będzie można wesprzeć koła gospodyń wiejskich, OSP i inne jednostki, które na gruncie lokalnym podejmują szczytne i piękne cele – powiedział Mateusz Rozmiarek.

Program, który ogłosiła wicepremier Beata Szydło, jest skierowany do artystów ludowych i zespołów folklorystycznych oraz środowisk, które promują kulturę tradycyjną. Obejmuje szeroki zakres m.in. wydarzenie kulturalne: kursy, warsztaty, plenery, wystawy, przeglądy, festiwale a także rekonstrukcje historyczne.

RIRM

drukuj