fot. facebook.com/campusmisericordiae

Ostatni etap przygotowań do ŚDM

Jesteśmy gotowi na 90 proc. do Światowych Dni Młodzieży, za dwa tygodnie będziemy gotowi na 100 proc. – powiedział dziś o stanie przygotowań do ŚDM koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 ks. bp Damian Muskus.

Jak wyjaśnił duchowny, najważniejszym zadaniem pozostała jeszcze budowa ołtarza na Campusie Misericordiae, która ruszyła w poniedziałek.

„Jesteśmy spokojni o to, że w bardzo szybkim tempie przez specjalistów ten ołtarz zostanie wykonany. Natomiast na Błoniach ołtarz już jest gotowy, rozpoczynają się prace scenograficzne (…). Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że dziś nie musimy już tylko mówić, ale przemawiają też w naszym imieniu fakty, inwestycje, instalacje, które powstają i czekają na rozpoczęcie spotkania młodzieży świata z papieżem Franciszkiem”  – powiedział ks. bp podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Campusie Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Jak wyjaśnił, oprócz budowy ołtarza w Brzegach trwają jeszcze „prace przygotowawcze, rozdysponowywanie pakietów dla pielgrzymów, dopinanie miejsc katechez, przygotowywania dystrybucji wejściówek”.

Koordynator generalny odniósł się także do nazwy miejsca, w którym Ojciec Święty spotka się z młodzieżą pod Wieliczką.

„Nie ukrywam, że mieliśmy bardzo poważne wątpliwości przy szukaniu nazwy na to miejsce spotkania z papieżem Franciszkiem, zastanawialiśmy się, czy miejsce, które potem będzie strefą aktywności gospodarczej, powinno nosić nazwę „Pole Miłosierdzia”. Dzisiaj widzimy, że był to bardzo trafiony pomysł” – mówił ks. bp Damian Muskus.

Duchowny poinformował, że „Campus Misericordiae”, czyli „Pole Miłosierdzia”, kojarzy się z „polem”, czyli miejscem uprawy.

„Pierwsza idea to taka, że w tym przypadku polem uprawnym dla Bożego miłosierdzia są ludzkie serca. Druga – to ta, że „kampus” we współczesnym znaczeniu kojarzy się również z uniwersytetem, miejscem nauki. Bardzo pragniemy, aby spotkanie młodych z papieżem Franciszkiem było taką szkołą uczenia się ludzkiego miłosierdzia, otwierania się na Bożą miłość i korzystania z niej” – podkreślił ks. biskup.

Konferencja odbywa się w jednym z pomników miłosierdzia – w Domu Miłosierdzia, gdzie będzie świadczona pomoc osobom potrzebującym, a obok znajduje się magazyn żywności Caritas – Dom Chleba. Oba budynki powstały w ramach przygotowań do ŚDM.

„Już te dwa miejsca świadczą o tym, że ta nazwa była niezwykle celna i trafiona” – zaznaczył duchowny.

Ks. bp Damian Muskus wyraził nadzieję, że także przedsiębiorcy, funkcjonujący w powstałej w Brzegach po zakończeniu ŚDM strefie aktywności gospodarczej, kierować się będą miłosierdziem i traktować pracowników z szacunkiem.

„To co tu się dokona w ostatnich dniach lipca na pewno zapadnie nam głęboko w pamięci, to miejsce będzie żyło spotkaniem z papieżem Franciszkiem i owoce tego spotkania będziemy zbierać przez długie lata. Bardzo w to wierzę” – zapewnił ks. biskup.

Odpowiedzialny za stan przygotowań w Campusie Misericordiae dyrektor Caritas Archidiecezji Krakowskiej ks. Bogdan Kordula także zapewnił, że stan przygotowań znajduje się na etapie końcowym.

„To co było największym problemem, co było podnoszone w minionych miesiącach i napełniało jakimś strachem – tzw. ewakuacja – jest dzisiaj, można powiedzieć, „zrobiona na tip-top”. Nawet jest możliwość w sytuacji katastrofalnej ewakuowania się przez tory kolejowe na autostradę, która – jak mówi policja – zostanie zamknięta w 15 minut. To bardzo ważna informacja, przestańmy już żyć tymi strachami, tylko zacznijmy żyć czymś, co może być pięknym przeżyciem” – zaapelował ks. Bogdan Kordula.

Jak poinformował duchowny, w Campusie Misericordiae powstały 103 sektory, zmieszczą się w ich prawie 2 mln osób, ponieważ tyle może tam przybyć szczególnie w niedzielę. Będzie 30 telebimów, ponad 66 wież nagłośnieniowych.

Światowe Dni Młodzieży 2016 pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w Krakowie i w Wieliczce w dniach od 26 do 31 lipca 2016 roku. Na terenie Campusu Misericordiae w sobotę 30 lipca będzie miało miejsce czuwanie młodych z Ojcem Świętym Franciszkiem, a w niedzielę 31 lipca na zakończenie ŚDM papież odprawi Mszę Posłania.

Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania – poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie. Wstęp na wszystkie wydarzenia Światowych Dni Młodzieży jest otwarty.

PAP/RIRM

drukuj