Organizacyjne spotkanie członków KRS

Piętnastu sędziów z Krajowej Rady Sądownictwa chce jak najszybszego zwołania pierwszego posiedzenia Rady. W tej sprawie wystosowali do pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf specjalny list. Prezes nie spieszy się jednak z wykonaniem swojego obowiązku.

Środowe organizacyjne, spotkanie członków KRS-u zwołał sędzia Wiesław Johann, przedstawiciel prezydenta Polski w Radzie.

W spotkaniu organizacyjnym KRS, zwołanym przez przedstawiciela prezydenta RP sędziego Wiesława Johanna, wzięli udział sędziowie wybrani 6 marca przez Sejm.

Wystosowali oni pismo do pierwszej prezes Sądu Najwyższego profesor Małgorzaty Gersdorf.

Z uprzejmą prośbą o rozważenie jak najszybszego zwołania posiedzenia KRS, mając na względzie przede wszystkim, tak jak profesor, podkreślała dobro sędziów – wyjaśnił Maciej Mitera, sędzia, członek Krajowej Rady Sądownictwa.

Cała piętnastka zaapelowała o niekierowanie się przekonaniami politycznymi.

Adwokat dr Sławomir Koroluk nie jest zaskoczony takim stanowiskiem sędziów, członków KRS.

Jest logiczną konsekwencją samego spotkania, bo samo spotkanie było pewną postawą, pewną manifestacją, więc wystosowanie takiego apelu jest tego konsekwencją – powiedział.

To na pierwszym posiedzeniu Krajowej Rady Sądownictwa wybrany ma zostać przewodniczący Rady. Dzisiejsze spotkanie miało charakter organizacyjny – informował dziś rano w mediach przedstawiciel prezydenta z Krajowej Radzie Sądownictwa sędzia Wiesław Johann.

Chcę po prostu tym 15 osobom, które zostały wybrane przez Sejm, zgodnie z resztą z nowelizacją ustawy o KRS, powiedzieć na czym to polega, jak funkcjonuje KRS, żeby wiedzieli jak się poruszać – podkreślił

Z bojowym nastawieniem szedł na posiedzenie KRS poseł PO Borys Budka, który także zasiada w Radzie. Jego przebieg relacjonował na Twitterze, ale po spotkaniu nie miał żadnych zastrzeżeń.

Z góry założyliśmy, że to jest to spotkanie nieformalne, bardziej zapoznawcze i to na szczęście pan sędzia Johann podkreślił na początku i tu kontrowersji nie było – wskazał.

O szybkie zwołanie pierwszego posiedzenia Rady wcześniej apelował do prezes Małgorzaty Gersdorf minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. W odpowiedzi I prezes SN zaznaczyła, że – zgodnie z przepisami prawa – wywiąże się ze swojego obowiązku. Od tamtego czasu minęły już trzy tygodnie. Minister Ziobro wskazuje na negatywne efekty takiego zwlekania z decyzją.

– Uniemożliwiają np. powołanie nowych izb Sądu Najwyższego, w tym Izby Dyscyplinarnej, Izby Nadzwyczajnej, które służyć mają polskim obywatelom w dochodzeniu sprawiedliwości i ta obstrukcja, ta złośliwość ze strony pierwszej prezes SN tak naprawdę uderza w Polaków – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Jak przypomina prawnik profesor Marek Szydło, wcześniej zwoływanie posiedzeń Rady nie było dla prezes SN problemem.

– Członkowie KRS na posiedzeniach plenarnych spotykają się już od wielu lat co najmniej raz w miesiącu, a wiele jest takich miesięcy w roku kiedy spotykają się dwa a nawet trzy razy – zaznaczył.

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym sędziowie, którzy przekroczyli  65. rok życia, będą musieli przejść na emeryturę. Zapis ten obowiązuje już pierwszą prezes SN Małgorzatę Gersdorf, która na emeryturę może odejść w lipcu. Chyba, że złoży prośbę o przedłużenie kadencji – mówi konstytucjonalista dr Marek Dobrowolski.

– Jeśli nie złoży, to oznacza, że przechodzi w stan spoczynku, jeśli złoży, decyzja będzie należała do pana prezydenta – podkreślił dr hab. Marek Dobrowolski.

Rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski poinformował, że prof. Małgorzata Gersdorf zapoznała się z listem członków Krajowej Rady Sądownictwa, ale żadnych decyzji w tej sprawie nie podjęła.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl