fot. PAP/Rafał Guz

Opozycja zapowiada spotkanie dot. kryzysu konstytucyjnego

Liderzy Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego zapowiadają spotkanie dotyczące rozwiązania kryzysu konstytucyjnego. Chcą, aby udział w rozmowach wzięli także przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości oraz Kukiz‘15.      

Spotkanie miałoby się odbyć w najbliższą środę 18 maja. Posłowie opozycji twierdzą, że ma być ono sprawdzeniem tego, „na ile druga strona jest skłonna szukać kompromisu”.

Wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński odpowiada, że już kilka dni temu zaproszenie na takie spotkanie wystosował do klubów marszałek izby Marek Kuchciński. To on – jak dodaje Brudziński – jako gospodarz Sejmu ma pierwszeństwo w tego typu inicjatywach.

– 18 maja z wielu powodów jest dla Prawa i Sprawiedliwości nie do zaakceptowania. Nie jest żadną tajemnicą, że 18 maja jest przynajmniej kilka powodów, dla których spotkanie to jest niemożliwe. Wiem o tym bardzo dobrze, że liderzy opozycyjnych partii również tę wiedzę posiadają. Wyznaczenie akurat takiego terminu jest wyznaczeniem – w mojej opinii – na wywołanie kolejnej awantury i kolejnych sporów. Marszałek Sejmu zapowiedział konieczność odbycia takiego spotkania. Takie spotkanie będzie miało miejsce. Liczę na to, że na początku tygodnia pan marszałek Kuchciński poda dokładny termin i na pewno ze strony Prawa i Sprawiedliwości jest gotowość kontynuacji tych rozmów – informuje Joachim Brudziński.

Na spotkaniu zorganizowanym przez Marszałka Sejmu rozpatrzone miałyby zostać różne projekty dotyczące zakończenia impasu wokół Trybunału Konstytucyjnego.   Swoje propozycje w tej sprawie złożyły już PiS, PSL i Kukiz’15.

RIRM

drukuj