Opozycja jednoczy się w sprawie samorządów

Platforma Obywatelska, Polskie Stronnictwo Ludowe i Nowoczesna zapowiadają blokowanie wszelkich inicjatyw Prawa i Sprawiedliwości zmierzających – jak podnoszą – do centralizacji państwa.

Chodzi o pomysł dotyczący wprowadzenia dwukadencyjności dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Wczoraj w Sejmie zebrał się Parlamentarny Zespół do spraw Obrony Polskiej Samorządności, do którego należą m.in. politycy PO, PSL, Nowoczesnej.

Podczas posiedzenia zespołu politykę PiS uznano za zagrożenie dla samorządu terytorialnego. Przyjęto też dezyderat skierowany do premier Beaty Szydło, w którym opozycja sprzeciwia się ,,praktykom centralizacji państwa”.

Poseł Kukiz’15 Sylwester Chruszcz podkreśla, że wprowadzenie dwukadencyjności miałoby zapobiec patologiom w samorządach.

– Debata pokazała, że właśnie w samorządach przy wielu kadencjach pojawiają się patologie. Pomysł Prawa i Sprawiedliwości, a także opozycji merytorycznej Kukiz’15 był taki, żeby w przyszłości była kadencyjność, żeby tej patologii nie było w różnych spółkach komunalnych, samorządowych. Stąd pomysł kadencyjności. My, jako Kukiz’15 mówimy, że to prawo nie powinno działać wstecz, ale w przyszłości oczywiście tak. Z jednej strony mamy wypalenie wójtów i burmistrzów i patologię w zarządzaniu spółkami. Ta ustawa odsunęłaby to na bok. Nie może być tak, że będą to królestwa pewnych grup trzymających władzę lokalnie, w powiatach – mówi Sylwester Chruszcz.

Zdaniem polityka przyłączanie się  PSL-u do kolacji z PO w tej sprawie nie jest dobrym posunięciem dla tego ugrupowania i skończy się wyparciem go z władz samorządowych.

Decyzja, czy powstanie projekt zmian w ordynacji wyborczej, wprowadzający ograniczenie do dwóch kadencji dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, ma zapaść do końca maja.

RIRM

drukuj