Opolskie: uroczystości w 98. rocznicę bitwy o Górę św. Anny

Na Górze św. Anny przed pomnikiem Czynu Powstańczego odbyły się uroczystości 98. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego. Wzięli w nich udział harcerze, kombatanci, rodziny powstańców, którym asystowała kompania honorowa wojska.

Organizatorem sobotnich uroczystości z udziałem harcerzy, kombatantów, rodzin powstańców w asyście kompanii honorowej wojska był samorząd województwa opolskiego, który od kilkunastu lat w porozumieniu z samorządem województwa śląskiego składa symboliczne kwiaty pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny w rocznicę historycznej bitwy, która miała miejsce od 21 do 26 maja 1921 roku. Według organizatorów, w tegorocznych uroczystościach wzięło udział ponad dwieście osób.

„Pamiętamy, że trzecie powstanie rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja, jednak dla nas – mieszkańców województwa opolskiego – bitwa o Górę św. Anny ma szczególne znaczenie. To tutaj ofiarę z krwi złożyły tysiące powstańców, wśród których byli także Kadeci Lwowscy i uczestnicy wcześniejszych walk o odzyskanie i utrzymanie polskiej niepodległości. Pamiętamy, że to nie tylko miejsce historycznej bitwy, w której zginęło wielu Ślązaków walczących po obydwu stronach konfliktu, ale i miejsce ważnego dla mieszkańców Górnego Śląska kultu religijnego, związanego z chrześcijańskim zrozumieniem i potrzebą przebaczania” – powiedział Janusz Wójcik z opolskiego urzędu marszałkowskiego.

Obecny na uroczystościach wojewoda opolski Adrian Czubak zaznaczył, że uroczystości wpisują się w cykl wydarzeń związanych z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, której granice kształtowały się także po 1918 roku, dzięki wielkiej ofierze i determinacji Polaków uczestniczących w trzech powstaniach śląskich.

Podczas uroczystości zaprezentowano wystawę poświęconą Robertowi Oszkowi, oficerowi niemieckiej, a następnie polskiej marynarki wojennej, który walczył w III powstaniu śląskim pod Górą św. Anny. W czerwcu 1921 roku dowodził oddziałem, który stłumił bunt w dowództwie jednej z grup powstańczych. Jego uczestnicy chcieli aresztować Wojciecha Korfantego. Stroje i wyposażenie powstańców demonstrowali członkowie historycznej grupy rekonstrukcyjnej.

Trzecie powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Już w pierwszych dniach powstańcy zajęli pozycje na Górze św. Anny. Do jej odbicia Niemcy skierowali m.in. bataliony Freikorpsu „Oberland” z Bawarii. Przez kilka dni, okolice Góry św. Anny były świadkiem wyjątkowo krwawych walk, w trakcie których pozycje przechodziły z rąk do rąk. Niemcom udało się odbić pozycje na górze, jednak dzięki walkom Polska otrzymała znaczną część uprzemysłowionego Górnego Śląska. Walki powstańców śląskich na Górze św. Anny zostały upamiętnione tablicą na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl