fot. PAP/Grzegorz Michałowski

Olsztyn: przysięgę WOT złożyło 129 żołnierzy, w tym 41 kobiet

W Olsztynie odbyła się w niedzielę przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, ślubowało 129 żołnierzy, w tym 41 kobiet. Żołnierze WOT będą podlegać batalionom w Morągu i Braniewie.

Wśród 129 żołnierzy, którzy złożyli w niedzielę przysięgę są m.in. nauczyciele i pracownicy służby zdrowia. Żołnierze ci będą teraz podlegać batalionom w Morągu i Braniewie. Dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej pułkownik Mirosław Byś mówiąc do żołnierzy zapewniał ich, że dzień przysięgi na zawsze zostanie w ich pamięci.

„Przysięga to moment przełomowy w życiu żołnierza, potwierdza zobowiązanie wobec Polski” – mówił płk Bryś i dodawał, że od tej pory „terytorialsi” będą odpowiadać za bezpieczeństwo w swoich małych ojczyznach.

„Gdy odzywa się przemoc nie wolno wam milczeć” – podkreślał dowódca 4 WOT.

List ministra obrony Mariusza Błaszczaka odczytał gen. Artur Dębczak, zastępca dowódcy WOT.

„Dołączacie do grona obrońców Ojczyzny w roku, w którym będziemy świętować 20-lecie członkostwa Polski w NATO. Dało nam ono bezcenną gwarancję wsparcia sojuszniczego w przypadku zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa” – napisał min. Mariusz Błaszczak.

Łącznie z żołnierzami, którzy złożyli w niedzielę przysięgę WOT na Warmii i Mazurach liczą obecnie 1700 żołnierzy.

Żołnierze, z którymi rozmawiała PAP przyznali, że decyzję o tym, by wstąpić w szeregi WOT „mocno przemyśleli”.

„Bałam się, czy pracodawca nie będzie źle patrzył na częste szkolenia, ale podszedł ze zrozumieniem więc zostałam żołnierzem” – powiedziała PAP jedna z pań.

PAP/RIRM

drukuj