fot. PAP/EPA

Ojciec Święty: Krzyż nie jest ozdobą, lecz znakiem religijnym

Krzyż jest znakiem religijnym, który należy kontemplować i zrozumieć – mówił w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański papież Franciszek. Ojciec Święty zachęcał wszystkich, aby mniej myśleli o swoich korzyściach, a bardziej widzieli potrzeby bliźnich.

Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas do tego, abyśmy skierowali nasze spojrzenie na krzyż, który – jak mówił papież Franciszek – nie jest „przedmiotem ozdobnym, ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym”.

– W obrazie Jezusa ukrzyżowanego objawia się tajemnica śmierci Syna Bożego jako najwznioślejszy akt miłości, źródło życia i zbawienia dla ludzkości wszystkich czasów – mówił Ojciec Święty.

Biskup Rzymu przypomniał, że Jezus musiał umrzeć, by „wykupić ludzi z niewoli grzechu i dać im nowe życie”. Wskazał, że każdy z nas musi przyswoić sobie „prawo paschalne utraty swojego życia, by otrzymać nowe i wieczne”.

Co to znaczy „stracić życie”? Oznacza mniej myśleć o sobie, o osobistych korzyściach. To umieć widzieć i zaspokajać potrzeby naszego bliźniego – tłumaczył Ojciec Święty.

Papież Franciszek podkreślał, że spełnianie z radością uczynków miłosierdzia wobec tych, którzy cierpią na ciele i duszy, jest najbardziej autentycznym sposobem życia Ewangelią.

TV Tram News/RIRM

drukuj