Ojciec św. zakończył wizytę w Afryce

Papież Franciszek zakończył wizytę apostolską w Republice Środkowoafrykańskiej i odleciał z lotniska w Bangi, do Rzymu. Przed południem Papież odwiedził największy meczet w stolicy Republiki Środkowej Afryki. Tam Ojciec św. spotkał się z 200 przedstawicielami społeczności muzułmańskiej.

W przemówieniu Papież wskazywał, że ten, kto twierdzi, że wierzy w Boga musi być także człowiekiem pokoju. Razem powiedzmy „nie”: nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej popełnianej w imię jakiejś religii czy Boga – mówił Ojciec św. Franciszek.

Następnie Papież przewodniczył Mszy św. na stadionie Kompleksu Sportowego. W homilii zachęcał do tego, by przeanalizować naszą więź z Jezusem i odpowiedzieć na wezwanie do bardziej bezpośredniego pójścia za nim.

– Wołanie posłańców rozbrzmiewa bardziej niż kiedykolwiek w naszych uszach właśnie wtedy, gdy czasy są trudne. To wołanie, które rozchodzi się po całej ziemi i aż na krańce świata rozbrzmiewa także tutaj, dzisiaj, na tej ziemi Afryki Środkowej. Rozbrzmiewa w naszych sercach, w naszych rodzinach, w naszych parafiach i wszędzie tam, gdzie żyjemy. I zachęca nas do wytrwałości w entuzjazmie misji, która potrzebuje nowych posłańców, jeszcze liczniejszych, jeszcze bardziej wielkodusznych, jeszcze radośniejszych, jeszcze bardziej świętych – powiedział Ojciec św. Franciszek.

W trakcie sześciodniowej podróży apostolskie do Afryki, papież odwiedził Kenię, Ugandę i Republikę Środkowej Afryki.

Ważnym wydarzeniem było otwarcie Drzwi Świętych w katedrze w Bangi, co było symboliczną inauguracją w Afryce Roku Świętego dedykowanego Miłosierdziu, który w Watykanie rozpocznie się 8 grudnia. Także w Bangi Papież odwiedził obóz dla uchodźców oraz meczet, z którego wystosował wezwanie do chrześcijan i wyznawców islamu: „Razem powiedzmy „nie” nienawiści, zemście, przemocy, zwłaszcza tej dokonywanej w imię religii czy Boga”.

O aktach terroru Papież mówił podczas wizyty w Kenii podkreślając, że terroryzm, przemoc i konflikty karmią się strachem, nieufnością i rozpaczą, a rodzą się także z ubóstwa. W Nairobi również odwiedził dzielnicę biedoty.

W Ugandzie oddał hołd męczennikom z tego kraju, zamordowanym pod koniec XIX wieku z woli króla. Mówił o „ekumenizmie krwi” przelanej wówczas przez katolików i anglikanów, przypominając trwające obecnie na świecie prześladowania chrześcijan.

Podczas spotkania z młodzieżą w Kampali Franciszek wysłuchał poruszającej relacji młodej Ugandyjki, urodzonej z wirusem HIV i zaangażowanej w walkę o prawa chorych na AIDS.

Poszczególne punkty papieskiej wizyty apostolskiej transmitowały Radio Maryja i TV Trwam.

W następną podróż Franciszek uda się w lutym, a jej celem będzie Meksyk.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl