Ogłoszono nazwiska 22. zidentyfikowanych przez IPN ofiar totalitaryzmów

W Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczystość ogłoszenia nazwisk 22. zidentyfikowanych przez IPN ofiar totalitaryzmów i przekazania ich rodzinom not identyfikacyjnych.

Były to osoby, których szczątki odnaleziono zarówno w Polsce, jak i za granicą. Chodzi o ofiary zbrodni niemieckich, komunistycznych i sowieckich.

Wśród nich znaleźli się m.in.: Ignacy Długołęcki, ps. „Jerzy”; Zygmunt Góralski, ps. „Chmura”; Franciszek Konior, ps. „Rekin” oraz Stefania Zarzycka.

W wydarzeniu wziął udział prezydent RP Andrzej Duda, który w swoim przemówieniu podkreślił, że akt odnalezienia ofiar totalitaryzmów i ich godnego pochówku jest przywróceniem godności Polsce. Dodał, że dzieje się to w szczególnym dla naszego kraju momencie – w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

– Jakże symboliczne, także i dla nich, którzy o tę właśnie suwerenną, niepodległą, prawdziwie wolną Polskę walczyli. Czy marzyli o tym, że będzie taka Polska, w jakiej dzisiaj jesteśmy? Nie wiem. Pewnie marzyli jeszcze o znacznie lepszej – to jest nasze wielkie wobec nich zadanie. Jeżeli ktoś by mnie zapytał, jakie my mamy wobec nich zadanie, jakie my mamy wobec nich zobowiązanie, to ja bym powiedział: każdego dnia starać się budować taką Polskę, o jakiej oni marzyli – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Głos zabrał również prezes IPN dr Jarosław Szarek, który zaznaczył, że w losach pomordowanych zawarte są dramatyczne losy Polski, które trzeba pamiętać.

– Tamtą Polskę trzeba było zabić. Pan prezydent mówił o 100-leciu odzyskania niepodległości. Ta niepodległość wychowała tamte pokolenie. Nasi przodkowie obronili niepodległość w 1920 r. – wtedy Polskę też trzeba było zabić. To zabijanie Polski było kontynuowane później, od 1944 r., ale Państwo pamiętali. Dzisiaj to święto jest zwycięstwem naszej pamięci – wskazał dr Jarosław Szarek.

Poszukiwania tajnych miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów IPN prowadzi w całej Polsce oraz na dawnych ziemiach II RP.

Do tej pory zespołowi prof. Krzysztofa Szwagrzyka udało się odnaleźć szczątki m.in. Danuty Siedzikówny „Inki”, Feliksa Selmanowicza „Zagończyka”, czy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Identyfikacji genetycznej bohaterów polskiego podziemia niepodległościowego dokonali specjaliści z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie.

GALERIA
fot. PAP/Radek Pietruszka

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl