Odwiert w Toruniu bogactwem źródeł geotermalnych Polski

Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Mirosław Piotrowski zorganizował wystawę pt. Energia odnawialna w Polsce a toruńska geotermia, którą otworzył we wtorek w brukselskiej siedzibie Europarlamentu. Na 15 planszach oraz filmie video można zobaczyć możliwości wykorzystania źródeł geotermalnych w Toruniu, czyli praktycznej realizacji celów energetycznych UE w kraju członkowskim, jakim jest Polska. Podczas otwarcia wystawy obecnych było wielu posłów z Polski i zagranicy. Z kolei gościem honorowym był o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Przedsięwzięcie ma na celu zaprezentowanie gościom w Parlamencie Europejskim bogactwa źródeł geotermalnych Polski w tym na przykładzie poszukiwawczego odwiertu geologicznego TG-1 w Toruniu. Z prezentacji dowiedzieć się można, czym tak naprawdę jest energia geotermalna i jakie ma zalety. Wystawa przedstawia też konkretne dane i mierniki, które oprócz korzyści ekologicznych wskazują na opłacalność toruńskiego projektu geotermalnego. Latem 2011 roku, komisarz do spraw energii Guenther Oettinger poinformował w piśmie do prof. Piotrowskiego, że rozwój odnawialnych źródeł energii, jak na przykład energia geotermalna, jest celem całej Unii Europejskiej.

Tymi słowami zachęcił obywateli Europy, a więc także Polski do włączenia się w aktywne działania na rzecz dobrego wykorzystania źródeł geotermalnych w krajach członkowskich. Tak się składa, że w Toruniu podjęto już dawno takie kroki.

 Wiele krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, posiada ogromne złoża geotermalne, które można wykorzystywać bez względu na warunki atmosferyczne. Dotyczy to także Torunia, gdzie po przeprowadzonych badaniach specjaliści stwierdzili, że ciepła woda ze znajdujących się tam złóż wystarczy do zaspokojenia potrzeb całego miasta, a także ogrzania co najmniej jednej dzielnicy. Energia cieplna z tych źródeł może być także wykorzystana do celów rekreacyjnych (np. termy i baseny), co można zobaczyć na pokazywanych tu planszach oraz krótkim materiale filmowym. „Rozwój odnawialnych źródeł energii, jak na przykład energia geotermalna, jest celem całej Unii Europejskiej”. To pierwsze zdanie z odpowiedzi skierowanej do mnie przez pana Komisarza ds. energii Guentera Oettingera w sierpniu 2011 roku. Sprawa dotyczyła odebrania przez polski rząd przyznanej wcześniej dotacji na realizację toruńskiego projektu geotermalnego.  Opóźniło to w czasie rozpoczętą już budowę, ale dzięki energii i determinacji inicjatorów tego projektu niedługo będziemy mogli korzystać ze złóż geotermalnych.  Ten wysiłek i perspektywy rozwoju ukazuje dzisiejsza wystawa  mówił otwierając ekspozycję europoseł Mirosław Piotrowski.

Z kolei o tym, że geotermia toruńska odniosła już niebywały sukces zapewniał prof. Jan Szyszko.

 Jest to sukces nie tylko w skali krajowej, ale i w skali światowej. Z jednego otworu wydobywczego można pozyskać prawie 700 ton wody o temperaturze powyżej 60 stopni na godzinę. Można sobie wyobrazić ile ton węgla trzeba spalić, aby do takiej temperatury podgrzać taką ilość wody. Jeden otwór wydobywczy wystarcza dla dwudziestu tysięcy osób (na ich zapotrzebowanie na ciepło przez cały rok) – powiedział prof. Jan Szyszko, były minister środowiska.

Okazuje się, że właśnie źródła geotermalne zapewniają produkcję czystej energii, na czym szczególnie zależy państwom unijnym. Ojciec Jan Król CSsR z Fundacji Lux Veritatis poinformował, że badania nad zasobami ciepłych źródeł w Toruniu przeprowadzili Niemcy i ich zdaniem możliwości pozyskiwania takiej energii są w tym miejscu rewelacyjne w porównaniu z podobnymi źródłami w innych miejscach.Co się teraz dzieje w Toruniu w tym temacie?

– Jesteśmy na etapie wyłaniania wykonawcy już całego zadania, czyli ciepłowni geotermalnej. Otwory zostały zrobione, połączone rurociągiem. Przeprowadzono testy na wydajność. Myślę, że pod koniec tego miesiąca wyłoniony zostanie wykonawca zadań. Prace będą trwały około 18 miesięcy. Obecnie prowadzone są rozmowy z firmą ciepłowniczą z Torunia w celu sprzedaży ciepła geotermalnego – informuje dr inż. Piotr Długosz, przedstawiciel Fundacji Lux Veritatis.

Przedsięwzięcie podsumowuje o. dr Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

– Jeszcze większym bogactwem od geotermii są ludzie. Jeżeli razem w parze pójdą bogactwa duchowe, naturalne oraz bogactwa w ludziach, to dopiero będzie wielka sprawa. I tego wszystkim życzę, aby tak iść – powiedział po otwarciu wystawy o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR, Dyrektor Radia Maryja.

Zarządzanie energią odnawialną to temat niezwykle istotny zarówno dla prominentnych unijnych polityków, jak również dla przeciętnego obywatela Europy. W Parlamencie Europejskim nieustannie toczą się w tej sprawie burzliwe dyskusje i debaty. Pod lupę w szczególności brany jest tzw. zrównoważony rozwój Europy oraz możliwości jego osiągania. Na jakie źródła energii powinniśmy stawiać? Jaką politykę powinna prowadzić Unia Europejska w świetle stanowisk poszczególnych państw członkowskich w tej kwestii? Niewątpliwie ważną sprawą jest geotermia. Powiedzieć trzeba, że kwestią toruńskiej geotermii jeszcze przed otwarciem wystawy zaczęło interesować się wiele parlamentarnych środowisk.


GALERIA fot. Katarzyna Cegielska

Dawid Nahajowski, Bruksela

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl