Odszedł człowiek wielkiego autorytetu

Odchodzi od nas człowiek wielkiego autorytetu, mądrości, niestrudzony głosiciel słowa Bożego powiedział o ks. kard. Józefie Glempie – ks. abp Józef Kowalczyk. Msza św. pogrzebowa transmitowana była w Radiu Maryja i TV Trwam

Eucharystii pogrzebowej w archikatedrze Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie przewodniczył ks. kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski. Koncelebrowało ją ponad 110 kardynałów i biskupów z Polski i z zagranicy oraz przedstawiciele duchowieństwa. Przybyły tysiące wiernych.

Ojciec św. Benedykt XVI skierował okolicznościowy telegram na ręce ks. kard. Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Dokument odczytał ks. abp Celestino Migliore, nuncjusz apostolski w Polsce.

– Miłość Boga i Kościoła, troska o życie i godność każdego człowieka sprawiały, że był apostołem jedności, a nie rozłamu; zgody, a nie konfrontacji, wspólnego budowania pomyślnej przyszłości w oparciu przeszłych, doniosłych i bolesnych doświadczeniach Kościoła i Narodu. Ufając Bożej Opatrzności patrzył z optymizmem w Boże Tysiąclecie, w które dane mu było wprowadzać we wspólnotę wierzących w Polsce – odczytał list Papieża ks. abp Celestino Migliore.

Ks. Prymas wykazał się wielkim opanowaniem i mądrością w obliczu skrajnych podziałów politycznych, łagodził wewnętrzne napięcia z wielka roztropnością – powiedział ks. kard. Stanisława Dziwisz.

– W trudnych czasach transformacji ustrojowej dochował wierności Bogu i Kościołowi oraz wielkim sprawom Ojczyzny wiernej wartościom chrześcijańskim. Kontynuował tradycję Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego umacniając wiarę i ducha narodowego wspierany przez Ojca św. Jana Pawła II – powiedział ks. kard. Stanisława Dziwisz.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – ks. abp Józef Michalik przypomniał, że zmarły ks. kardynał przez 23 lata przewodził Episkopatowi. Ks. abp dodał, że ks. kard. Józef Glemp sprawdzał się w tej misji nieustannie.

– Biskupi wiedzieli kim był dla nas. Widzieliśmy i wiemy kim był dla Kościoła w Polsce. Wiemy, że przez swoją spokojną posługę był potrzebny także naszej Ojczyźnie. Dziękujemy Panu Bogu przede wszystkim, że pozwolił nam biskupom spotkać tego ofiarnego swego sługę i, że przez tak wiele lat, aż do końca pozwalał nam cieszyć się jego obecnością, radami i przykładem pięknego kapłańskiego życia – powiedział ks. abp Józef Michalik.

Przejąć dziedzictwo po prymasie tysiąclecia Stefanie kard. Wyszyńskim to było wielkie zadanie mówił w homilii ks. abp Józef Kowalczyk. Przybliżając życiorys ks. kard. Józefa Glempa – ks. abp Józef Kowalczyk powiedział, że po ludzku odczuwamy dziś ból i smutek bo odchodzi wielki człowiek.

– Choć wiedzieliśmy, że ksiądz kardynał Józef Glemp zmaga się z poważną chorobą, wiadomość o jego śmierci zaskoczyła nas wszystkich. Po ludzku czujemy dziś ból i smutek bo odchodzi od nas człowiek wielkiego autorytetu, mądrości. Pasterz według serca Bożego. Niestrudzony głosiciel słowa – powiedział ks. abp Józef Kowalczyk.

Prymas Polski zwrócił uwagę, że posługa prymasowska śp. ks. kardynała Józefa Glempa była niełatwa i wymagająca tak, jak jego życie.

– Został następcą wielkiego Prymasa Tysiąclecia, gdy w rzymskim szpitalu, ważyły się losy ciężko rannego w zamachu  Jana Pawła II. Musiał się zmierzyć ze złem stanu wojennego, przeprowadzić Kościół przez niełatwe czasy transformacji ustrojowej, a potem nawet za cenę niezrozumienia i odrzucenia odważnie nazwał dobro dobrem , a zło złem. – powiedział ks. abp Józef Kowalczyk

 

 

 

Homilia abp. Józefa Kowalczyka wygłoszona podczas Mszy pogrzebowej śp. kard. Józefa Glempa

 

 

 

„Na moją formację duchową mieli wpływ sługa Boży prymas Stefan Wyszyński oraz ks. kard. Karol Wojtyła; żywię do nich ludzką i nadprzyrodzoną cześć” napisał w swoim testamencie  ks.  kard. Józef Glemp. Podczas uroczystości pogrzebowej testament ks. kard. Józefa Glempa odczytał ks. kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.

 „Najpierw dziękuję Bogu za łaskę wiary i skutki z niej płynące, które mnie niegodnego doprowadziły do przyjęcia sukcesji prymasowskiej po słudze Bożym, Prymasie Tysiąclecia kardynale Stefanie Wyszyńskim, arcybiskupie gnieźnieńskim i warszawskim. Mimo słabości i grzeszności nie miałem przerw  w wierze. Zachowałem zawsze żywą więź z Bogiem, cześć do Matki Najświętszej i świadomość przynależności do Kościoła Katolickiego”- napisał ks. kard.  Józef Glemp – Prymas Polski w testamencie.

Prymas Polski spoczął w krypcie arcybiskupów warszawskich.

 

***

Ks. abp Jan Martyniak, zwierzchnik kościoła grekokatolickiego w Polsce przypomniał, że ks. Prymas Józef Glemp był też ordynariuszem grekokatolików.

– Opiekował się obrządkiem, który był oczywiście zabroniony w czasach komunizmu. Wszedł w ten najbardziej smutny okres stanu wojennego. Wtedy ustanowił mnie swoim wikariuszem generalnym. Cały czas opiekował się tym obrządkiem, mianował duszpasterzy. Zawsze mieliśmy do niego swobodny dostęp, zawsze bronił nas przed władzami. To jest bardzo ważna rzecz; z resztą sam dał się poznać jako bardzo pokorny, skromny człowiek, ale w sprawach bożych – nieustępliwy. To duszpasterz bardzo głębokiej wiary. Tak go zapamiętałem – wspomina  ks. abp Jan Martyniak.

Ojciec Janusz Dyrek CSsR wspomina, że ks. Kardynał Józef Glemp wyraził wdzięczność za działalności Radia Maryja i TV Trwam.

– Pamiętam ten dzień jak dziś; 12 czerwca, wtorek. Były imieniny ks. bp. Antoniego Pacyfika Dydycza. Byliśmy w Drohiczynie. Miałem tę przyjemność być tam wraz z o. Tadeuszem Rydzykiem, Dyrektorem Radia Maryja. Było to spotkanie, w którym uczestniczyło kilkunastu księży biskupów i arcybiskupów, księża pochodzący i pracujący w diecezji drohiczyńskiej. W pewnym momencie ksiądz Prymas kard. Józef Glemp zabrał głos. Zwrócił się w sposób bezpośredni do Ojca Dyrektora, dziękując za posługę, jaką pełni Radio Maryja i TV Trwam – wspomniał o. Janusz Dyrek CSsR.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl