Odsłonięto tablicę poświęconą malarzowi Janowi Styce na Capri

W zeszła niedzielę (26 października), na słynnej na całym świecie wyspie Capri miało miejsce poświęcenie tablicy dedykowanej polskiemu malarzowi i patriocie Janowi Styce.

Urodzony we Lwowie, 8 kwietnia 1858 roku, w Polsce znany jest przede wszystkim jako pomysłodawca i współautor Panoramy Racławickiej. Warto więc wspomnieć, że był on również laureatem wielu prestiżowych nagród malarskich, członkiem Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie i kawalerem Krzyża Legii Honorowej, który osobiście wręczył mu, w jego pracowni, prezydent Francji.

Do największych dzieł Jana Styki poza wspomnianą Panoramą Racławicką, będącą pierwszym obrazem tego typu w Polsce, należą również trzy inne panoramy: Golgota, uważana za największy obraz o tematyce religijnej na świecie (obecnie w Glendale w Kalifornii), oraz dwie zaginione panoramy: Bem w Siedmiogrodzie i Męczeństwo chrześcijan w cyrku Nerona.

Malarstwo Styki wyróżniające się gamą kolorów w doskonałej tonacji cenione było przez zagranicznych krytyków, zwłaszcza francuskich i niemieckich, którzy nazwali Stykę „malarzem epopei”. Zabiegali o niego również paryscy wydawcy, którzy uważali, że jego ilustracje do dzieł klasycznych autorów nie mają sobie równych.

Na podkreślenie zasługuje także patriotyzm malarza, który w czasie I Wojny Światowej organizował szeregi Polaków do walki z Niemcami i zbierał pieniądze dla polskich sierot. To Jan Styka jest również autorem słynnego zawołania harcerstwa polskiego – „Czuwaj!”.

W uznaniu dla talentu i zasług artysty otrzymał on na własność willę „Certosella” na Capri (1919 r.), w której urządził muzeum Quo vadis, licznie odwiedzane przez Polaków i obcokrajowców. Było to prawdopodobnie pierwsze muzeum artystyczne na wyspie. Znajdowało się w nim około 100 rysunków i ponad 20 obrazów olejnych inspirowanych powieścią Henryka Sienkiewicza Quo vadis. W willi na Capri, gdzie mieszał z żoną, przebywali często jego dwaj synowie: Tadeusz i Adam, również malarze i gorący patrioci (Adam Styka brał udział z armią gen. Józefa Hallera w wyzwalaniu ziem polskich). Gościły w niej również wybitne osobistości tamtej epoki, m. in. słynny tenor Enrico Caruso. W pamięci mieszkańców wyspy Jan Styka zapisał się jako człowiek niezwykle wrażliwy (pomagał wielu biednym) i religijny (mimo choroby wyjechał do Rzymu aby z Ojcem świętym przeżyć Wielki Tydzień). Choroba ta zakończyła się dla niego śmiercią (18.04.1925).

W uroczystości poświęcenia tablicy, na ścianie słynnej „Certosella” przy via Tragara (obecnie hotel należący do kapryjskiej Rodziny Iacono), wzięli udział przedstawiciele władz miejskich – burmistrz Capri i kierownik wydziału kultury, oraz grono zainteresowanych osób (niektóre przybyły aż z Rzymu). Krótki wykład przed uroczystością wygłosił jeden z największych znawców historii i kultury Capri – prof. Raffaele Vacca. Odsłonięcia tablicy, na prośbę burmistrza – Gianni De Martino, dokonała nestorka rodu Iacono – pani Angela Iacono. Tablicę poświęcił ks. prał. Waldemar Turek z Watykanu, a promotorem i fundatorem tablicy był ks. Arkadiusz Nocoń, w latach 90-tych kapelan polskich sióstr elżbietanek na Capri.

AN/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl