PAP/Jakub Kamiñski

Odbudowa wspólnoty w polskiej polityce jest jeszcze możliwa?

Po brutalnym zamordowaniu prezydenta Gdańska przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna mówił o potrzebie budowania na nowo wspólnoty. O potrzebie dialogu mówił też prezes PiS Jarosław Kaczyński. Czy w końcu uda się obniżyć temperaturę politycznego sporu w naszej Ojczyźnie?

Czy w Polsce uda się zażegnać polityczny spór?

– Potrzebny jest dialog, potrzebna jest praca ze społeczeństwem, potrzebne jest tłumaczenie społeczeństwu o co nam chodzi. Potrzebne jest tłumaczenie zwłaszcza tych decyzji, które bywają niezrozumiane, bywają nawet trudne, bo i takie decyzje trzeba czasem podejmować. Ale można je podjąć, bo nasze społeczeństwo jest racjonalne, myśli racjonalnie. Badania pokazują, że myśli racjonalnie i w gruncie rzeczy jest pod wieloma względami zjednoczone, że ten podział, który tutaj niektórzy tworzą, jest tworzony celowo i w wielkiej mierze sztucznie – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Polskie społeczeństwo oczekuje bowiem poprawy sytuacji materialnej swoich rodzin i pod tym kątem oceniania poszczególne rządy. Niestety, przeciwnicy na tym polu nie odnieśli sukcesów, dlatego podkręcają emocje w polskim społeczeństwie – przekonywał Jarosław Kaczyński.

Budować wspólnotę od nowa po tragicznych wydarzeniach z Gdańska chce szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna.

– Musimy odrzucić wszelkie złe uczucia i zacząć jeszcze raz na nowych zasadach – zapowiedział lider PO.

Sobotnia wypowiedź byłej premier Ewy Kopacz stawia realizację tej obietnicy pod dużym znakiem zapytania.

– Jesteście śmieszni i nieaktualni. Czuć od was naftaliną – mówiła była premier.

– Proszę mi powiedzieć, czy czuje Pani ode mnie naftalinę? Czy ode mnie czuć jest naftaliną, według słów Pani Kopacz? Ja mogę się z tego uśmiać – odpowiedział senator Andrzej Stanisławek z Porozumienia.

Wcześniej podobną retorykę stosował przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna, mówiąc o „PiS-owskiej szarańczy”.

– Niektórym tak bardzo zależy, żeby w Polsce powstawały emocjonalne podziały, żeby to emocjonalne napięcie było tak ostre – zwrócił uwagę Jarosław Kaczyński.

Partyjnych kolegów broni poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann.

– Spór polityczny jest czymś oczywistym. Pani wyciąga dwa cytaty polityków Platformy. Może jeszcze Pani wyciągnąć może z 10, więcej już nie. Natomiast my mamy dzisiaj do czynienia z codziennym atakiem w mediach publicznych na opozycję, na WOŚP, na sędziów, na tych wszystkich, którzy się nie zgadzają z rządem – mówił Sławomir Neumann.

Socjolog Grzegorz Wiński podkreślił, że to PO nadal dzieli Polskę, na „Polskę PiS” i „Polskę PO”.

– Nie wyciąga żadnych wniosków z tych tragicznych wydarzeń, które niedawno miały miejsce w Gdańsku. Posługuje się tą samą nowomową, z tymi samymi argumentami, które słyszeliśmy od lat – zaznaczył Grzegorz Wiński.

Czy w ogóle możliwe jest budowanie lepszej wspólnoty, o co apelował Grzegorz Schetyna?

Przede wszystkim trzeba dobrze zrozumieć definicję „mowy nienawiści”, która powinna mobilizować do czynienia dobra – wskazał senator PiS prof. Jan Żaryn.

– To przede wszystkim jest definicja skierowana przeciwko chrześcijanom, przeciwko katolikom. To na zachodzie Europy mamy przykłady represji stosowanych wobec konkretnych katolików, którzy decydują się na dawanie świadectwa o ochronie życia, o prawie do istnienia w przestrzeni publicznej krzyża – tłumaczył senator PiS.

Tzw. mowa nienawiści, do której ciągle odwołuje się opozycja, od dawna jest zwalczana poprzez wprowadzenie lekcji o miłości do bliźniego, czyli lekcji katechezy w szkole – mówił prof. Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

– Którą ci ludzie – którzy chcą podobno wyrugować „mowę nienawiści” poprzez nauczanie w szkole – postulują wyrzucenie ze szkół czegoś, co jest świetną podstawą do tego, żeby zwalczać nienawiść w stosunkach międzyludzkich. Tę nienawiść zwalcza lekcja religii, ucząc chrześcijańskiej miłości bliźniego – podsumował prof. Przemysław Czarnek.

I to właśnie ta lekcja religii tak bardzo przeszkadza środowiskom liberalno-lewicowym, które chcą ją wyrugować z polskich szkół.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl