Od północy cisza wyborcza na Podlasiu

Od północy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania w niedzielnych wyborach uzupełniających do Senatu będzie trwała cisza wyborcza. Zabroniona będzie agitacja mogąca wpłynąć na wynik wyborów w okręgu nr 59, który obejmuje część podlaskich powiatów, Łomżę i Suwałki.

Sekretarz PKW Beata Tokaj powiedziała w piątek, że zakaz agitacji dotyczy terenu okręgu wyborczego, gdzie odbywają się wybory, ale także mediów ogólnopolskich i internetu. Od północy nie będzie można więc namawiać do głosowania na kandydatów startujących w tych wyborach, wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Najwyższa grzywna – od 500 tys. zł do 1 mln zł – grozi za publikację sondaży.

Ocena, czy doszło do naruszenia ciszy wyborczej, należy do organów ścigania i sądów – dodała Tokaj.

Okręg wyborczy nr 59 obejmuje podlaskie powiaty: augustowski, grajewski, kolneński, łomżyński, moniecki, sejneński, suwalski i zambrowski oraz Łomżę i Suwałki. Wybory uzupełniające w tym okręgu są konieczne, bo wybrany tam na senatora Bohdan Paszkowski (PiS) został po jesiennych wyborach wojewodą podlaskim.

Do Senatu w wyborach uzupełniających startują: Anna Maria Anders zgłoszona przez PiS, Mieczysław Bagiński (PSL), Szczepan Barszczewski (KORWiN), Andrzej Chmielewski (Samoobrona), Sławomir Gromadzki zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców Szary Obywatel, Jerzy Ząbkiewicz zgłoszony przez komitet wyborczy wyborców „Praca i Przyszłość” – Jerzy Ząbkiewicz Senatorem Twojego Regionu – wynika z informacji na stronie internetowej PKW.

Kampania wyborcza kończy się o godz. 24 w nocy z piątku na sobotę. Głosowanie odbędzie się w niedzielę w godzinach 7-21.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym podczas ciszy wyborczej zabronione jest prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych. Nie wolno także podawać do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych i wyników wyborów. Zabronione jest także podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży wyborczych przeprowadzanych w dniu głosowania.

Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób lub do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl