fot. twitter.com/pisorgpl

Od piątku w Katowicach trzydniowa konwencja programowa PiS – „Myśląc: Polska 2019”

W piątek w Katowicach rozpocznie się trzydniowa konwencja programowa PiS – „Myśląc: Polska 2019” ; ma to być merytoryczna debata polityków i ekspertów na temat dokonań rządu oraz propozycji na przyszłość. Efektem konwencji będą założenia do programu, z którym PiS pójdzie do wyborów parlamentarnych.

Konwencja ma być wzorowana na tej, która odbyła się na początku lipca 2015 roku przed zwycięskimi dla PiS wyborami parlamentarnymi. Eksperci i politycy PiS przedstawili wówczas pomysły na zmiany w partyjnym programie.

Szef Rady Programowej PiS, wicepremier i minister kultury Piotr Gliński prezentując program konwencji mówił, że jej celem jest pokazanie „obecnego potencjału programowego i pomysłów programowych” Zjednoczonej Prawicy. Jak stwierdził, podczas konwencji będzie też rozliczenie się z zapowiedzi programowych jakie PiS złożyło w 2015 r.

„O tym wszystkim będziemy mówili, ale będziemy także na tej konwencji mówili o nowych pomysłach programowych” – zapowiedział prof. Piotr Gliński.

Według niego, będzie się to odbywało w „dwóch ujęciach”.

„Te nowe pomysły i analiza tego, co żeśmy zrobili, będzie przedstawiana przez polityków, przez tych, którzy realizowali nasz program, ale także i nowe pomysły oraz analiza dokonań czy wykonania będzie przedstawiana przez różnorakich ekspertów” – poinformował wicepremier.

Szef sztabu wyborczego PiS, europoseł Joachim Brudziński powiedział PAP, że PiS chce jak najefektywniej wykorzystać konwencję również „z punktu widzenia wyborczego i wizerunkowego”.

„Chcemy zaskakiwać, narzucić ton, warunki gry w tym wyścigu wyborczym. Mam nadzieję, że podczas konwencji będą pozytywne zaskoczenia” – podkreślił Joachim Brudziński.

„Jestem przekonany, że owocem tej konwencji będą prace już stricte programowe, które przyniosą konkret w postaci kolejnego programu, z którym pójdziemy do jesiennych wyborów. Chcemy wykonać coś, co następnie przełożymy na konkretne rozwiązania. Takie, które – jestem przekonany – będą skutkowały kolejnymi latami wzrostu gospodarczego, kolejnymi latami wzmacniania polskiej rodziny, szkoły, nauki, przedsiębiorców, emerytów. Chcemy dać poczucie bezpieczeństwa i przywracać poczucie godności Polakom” – zapowiedział europoseł PiS.

Podczas konwencji odbędzie się 16 sesji plenarnych i ponad 60 paneli specjalistycznych, w których ma wziąć udział około 400 mówców – polityków i ekspertów.

Wicepremier, lider Porozumienia Jarosław Gowin pytany przez PAP czego należy oczekiwać po konwencji, odparł: z jednej strony „chcemy przedstawić Polakom raport z 4-lecia naszych rządów i każdy z ministrów będzie podsumowywał krótko najważniejsze osiągnięcia”.

„Z drugiej strony jednak chcemy też kierunkowo pokazać nowe rozwiązania, nasz program na następną kadencję, o ile oczywiście to my będziemy sprawować władzę” – dodał Jarosław Gowin.

Dopytywany, jakich obszarów będą dotyczyć rozwiązania na kolejną kadencję stwierdził, że „będzie to program całościowy”.

„Wszystkie ministerstwa zostały zobowiązane do tego, żeby przedłożyć premierowi Mateuszowi Morawieckiemu propozycje na następną kadencję” – powiedział wicepremier.

Jak wynika z programu konferencji, rozpocznie się ona w piątek o godz. 16.00 od wystąpienia prof. Piotra Glińskiego. Następnie zaplanowano cztery sesje plenarne dotyczące odpowiedzialnego rozwoju, polityki energetycznej, ochrony środowiska oraz społeczeństwa obywatelskiego i rozwoju społecznego. Odbędzie się też kilkanaście paneli specjalistycznych, m.in. dotyczących inwestycji lokalnych, onkologii, podatków, bezpieczeństwa.

Na sobotę zaplanowano dziewięć sesji plenarnych, które mają dotyczyć m.in. polskiej wsi i rolnictwa, finansów publicznych, edukacji i sportu, polityki międzynarodowej, systemu zdrowia, obronności, samorządu, kultury i mediów. Poruszone będą też kwestie rynku pracy, rodziny i emerytalne. Odbędą się też liczne panele specjalistyczne dotyczące m.in. walki z wykluczeniem komunikacyjnym, dyplomacji, polityki rządu wobec młodych, kogeneracji, edukacji, obronności.

Na sobotę zaplanowano również wystąpienia liderów partyjnych. Przed południem przemawiać będą: prezes PiS Jarosław Kaczyński, lider Porozumienia Jarosław Gowin oraz szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Na godzinę 15 zaplanowano wystąpienia premiera Mateusza Morawieckiego oraz b. wicepremier, europoseł Beaty Szydło.

Natomiast na niedzielę zaplanowano 10 sesji specjalistycznych oraz trzy sesje plenarne, które będą dotyczyć m.in. systemu sprawiedliwości i cyfryzacji. Następnie prezes Kaczyński podsumuje całą trzydniową konwencję.

PAP/RIRM

drukuj