Od 3 maja we Wrocławiu będzie można zwiedzać Muzeum Pana Tadeusza

Opowieść o rękopisie „Pana Tadeusza”, wieloaspektowa historia polskiego romantyzmu oraz jego współczesne wątki – to główne elementy wystawy stałej wrocławskiego Muzeum Pana Tadeusza, które zostanie 3 maja otwarte dla zwiedzających.

Siedziba Muzeum Pana Tadeusza, które jest częścią Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, znajduje się w Kamienicy Pod Złotym Słońcem we wrocławskim Rynku. Powierzchnia wystawiennicza Muzeum to ponad 4 tys. metrów kw., a wystawa główna będzie prezentowana w 17 salach. Ekspozycja koncentruje się wokół głównego eksponatu – oryginalnego rękopisu „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Właścicielem rękopisu jest Ossolineum.

Jak zaznaczył zastępca dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich Marcin Hamkało, ekspozycja składa się z trzech głównych modułów.

Pierwszy moduł stanowi opowieść o rękopisie i kontekstach czytania tego dzieła – historycznym, kulturowym, biograficznym i literackim. Kolejny moduł to opowieść o świecie, w którym pisał Mickiewicz, o świecie, który odchodzi w przeszłość, ale stanowi platformę porozumienia pomiędzy pokoleniami. Tu znajdą się watki odnoszące się do kwintesencji polskiego mitu narodowego oraz kwintesencji polskiej kultury, tu też pojawi się refleksja nad znaczeniem tych wątków we współczesności – mówił Hamkało.

Na wystawie głównej znajdzie się około 200 eksponatów, ponad 300 dokumentów poddanych obróbce cyfrowej oraz ponad 100 multimediów – gier, filmów, prezentacji i aplikacji.

Chcemy pokazać dialog pomiędzy kulturą analogową i kulturą nowych mediów. Na wystawie będzie wiele perełek muzealnych, które układają się w całościowe historie uzupełnianie przez multimedia – zaznaczył wicedyrektor Ossolinemum.

Cześć eksponatów została wypożyczona z muzeów w Warszawie, Krakowie oraz Lwowie. Zwiedzający będą mogli obejrzeć na przykład oryginał Konstytucji 3 maja, który został na dwa miesiące wypożyczony ze zbiorów Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie. Najcenniejszych eksponat – oryginał rękopisu „Pana Tadeusza” – ze względów konserwatorskich może być pokazywany tylko przez 180 godzin w roku. Będzie go zastępować bardzo dobrze wykonana kopia.

Oprócz wystawy głównej w Muzeum Pana Tadeusza będą prezentowane wystawy czasowe. Placówka będzie również prowadzić szeroką działalność edukacyjną.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl