Obywatele pod lupą urzędników i służb?

Urzędnicy i służby posiadają coraz więcej narzędzi, które pozwalają na uzyskanie nowych informacji o obywatelach. Służby mają dostęp do kamer zamontowanych na ulicach, rozpoznających np. rysy twarzy. Co więcej, samorządy korzystają z map satelitarnych, a nawet dronów.

Fundacja Panoptykon chce stworzyć swoistego rodzaju mapę narzędzi nadzorczych w Polsce oraz podmiotów, które je wykorzystują. Anna Walkowiak z fundacji podkreśla, że nowe technologie pozwalają na głębszy nadzór, a to może ingerować w prawa obywateli.

Zaczęliśmy się zastanawiać, jak to jest tak naprawdę w Polsce? Czy nasze konstytucje korzystają z określonych narzędzi? Jeżeli tak, to z jakich i w jaki sposób? Czy są procedury, bo one czasami bardzo pomagają minimalizują bądź ograniczają problem. Nam chodzi o to, żeby zbadać pewien grunt. Spróbować stworzyć mapę, która pokaże w jakiej jesteśmy sytuacji. Czy te narzędzia są, i jeśli tak, to jak są wykorzystywane? Bo może się okazać, że wykorzystywane są poprawnie, że są podmioty, instytucje publiczne, które robią to w sposób wzorcowy i powinny być wzorem dla innych – mówi Anna Walkowiak.

Anna Walkowiak zwraca także uwagę, że w Polsce w dalszym ciągu nie ma np. ustawy o monitoringu wizyjnym.

W przypadku dronów, Urząd Lotnictwa Cywilnego prowadzi konsultacje, jednak dotyczą one kwestii technicznych.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl