Obowiązuje nowa lista leków refundowanych

W życie weszła w środę nowa lista leków refundowanych. Skorzystają osoby cierpiące na raka gruczołu krokowego i chorzy zmagający się z nowotworem płuc. W tle wciąż toczy się dyskusja o sytuacji osób po przeszczepach. W ich przypadku Ministerstwo Zdrowia proponuje tańsze zamienniki.

Do listy leków refundowanych dodano 75 nowych preparatów.

– Tutaj najlepsze wiadomości mamy dla osób cierpiących na raka gruczołu krokowego i dla chorych cierpiących na nowotwory płuc – oświadczył Marcin Czech, wiceminister zdrowia.

O nowe preparaty poszerzony został także program darmowych leków dla seniorów.

– Nie zapominamy oczywiście o naszej specjalnej grupie chorych, czyli o seniorach. Na wykazie bezpłatnych leków dla seniorów będzie więcej leków w grupie 76.0 i 77.0 we wskazaniu leczenie przerostu gruczołu krokowego – poinformował wiceminister.

Część pacjentów po przeszczepach wciąż głośno manifestuje swój sprzeciw wobec polityki lekowej resortu zdrowia. Jak przekonują, tańsze zamienniki wcale nie są dla nich rozwiązaniem. Tutaj resort zdrowia zaczerpnął opinii m.in. krajowego konsultanta w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej.

– Wszyscy pacjenci mogą czuć się bezpiecznie stosując leki generyczne, gdyż są to te same leki, co oryginale, tylko wyprodukowane przez innego producenta. Są one skuteczne i bezpieczne, mogą być bez obaw stosowane w codziennej praktyce – przekonywał Marcin Czech.

Resort zdrowia jest gotowy do rozmów.

– Drzwi są otwarte. Bardzo chętnie porozmawiam również z klinicystami, ze stowarzyszeniami i będziemy starać się podejść do tego tak, aby dobro pacjenta było zapewnione – mówił wiceszef resortu zdrowia.

Już nie tylko pacjentów po przeszczepach, ale wszystkich ma dotyczyć nowy projekt Ministerstwa Zdrowia. Chodzi o zespół ds. pilotażowego wdrożenia opieki farmaceutycznej.

– Będziemy starali się popatrzeć na to, w jaki sposób opieka farmaceutyczna była wdrażana w innych krajach. Już w tej chwili m.in. Naczelna Izba Aptekarska, która nad tym pracuje, przygotowuje taki materiał – poinformował wiceminister Marcin Czech.

Opieka farmaceutyczna to dodatkowa pomoc farmaceuty w planowaniu i realizacji terapii lekowej. Prace zespołu mają ruszyć jeszcze w tym roku.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl