Obchody stulecia stosunków dyplomatycznych Polski z USA

Ponad 1000 gości zgromadziło przyjęcie wydane we wtorek czasu miejscowego (w środę rano w Polsce) w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie z okazji Dnia Konstytucji i stulecia stosunków dyplomatycznych Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Przyjęcie zgromadziło przedstawicieli administracji waszyngtońskiej, członków Kongresu USA, w tym senatora Ronalda „Rona” Johnsona, Republikanina ze stanu Wisconsin, przewodniczącego Senackiej Komisji Bezpieczeństwa Kraju i Spraw Rządowych (Senate Committee on Homeland Security and Governmental Affairs) oraz Podkomisji ds. Europy i Współpracy Regionalnej Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych (Senate Committee on Foreign Affairs), przedstawicieli międzynarodowego korpusu dyplomatycznego i oficerskiego oraz weteranów oraz działaczy polonijnych.

Władze polskie reprezentował m.in. Tomasz Szatkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Wiceminister Szatkowski przebywa w Waszyngtonie z okazji kolejnego spotkania grupy roboczej Pentagonu i MON-u poświęconego polskim staraniom o zwiększenie amerykańskiej obecności militarnej w Polsce.

Ambasador Piotr Wilczek witając zgromadzonych, przypomniał, że w tym roku oprócz 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz setnej rocznicy nawiązania formalnych stosunków dyplomatycznych przez Stany Zjednoczone z odrodzoną Polską, obchodzimy także 30. rocznicę wyborów, które „doprowadziły do utraty władzy przez komunistów w Polsce”, 20. rocznicę przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

„Jednak nie zamierzam przytłoczyć Państwa datami, daty nie kształtują historii; to ludzie i związki pomiędzy ludźmi powodują, że pamiętamy daty. Wraz z rocznicą (uchwalenia Konstytucji) 3 Maja i innych tegorocznych rocznic świętujemy przyjaźnie i historyczne kamienie milowe, które ilustrują wyjątkowe związki pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi” – powiedział Piotr Wilczek.

Najwyższy rangą polski dyplomata w Stanach Zjednoczonych przedstawił w swoim wystąpieniu całą galerię Amerykanów – prezydentów z obu głównych partii politycznych, ustawodawców, dyplomatów i ekspertów w dziedzinie spraw międzynarodowych – którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości, obalenia komunizmu, przyjęcia Polski do NATO i poparli polskie starania o przystąpienie do UE.

Wśród ostatnich przykładów więzi Polski z USA ambasador Wilczek wymienił m.in. deklarację o partnerstwie strategicznym pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi jaką prezydent Andrzej Duda podpisał z przywódcą USA Donaldem Trumpem podczas wizyty w Białym Domu we wrześniu 2018 roku.

Senator Johnson nawiązując do przemówienia ambasadora Wilczka, zwrócił uwagę na wspólne wartości – takie jak wolność, godność istoty ludzkiej, demokracja – jakie przyświecały zarówno twórcom Konstytucji Stanów Zjednoczonych jak i twórcom Konstytucji 3 Maja.

„Stany Zjednoczone – w przeciwieństwie do Polski – miały cały wielki ocean, który oddzielał je od europejskich potęg. Polska nie miała takiego szczęścia, dlatego straciła swoją suwerenność, straciła wolność – jednak Polacy nigdy nie stracili swojego ducha” – powiedział Johnson.

Amerykański senator wyznał, że jest pod wrażeniem dokonań Polski od czasu obalenia komunizmu: „Jako przewodniczący Podkomisji ds. Europejskich (Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych – PAP) muszę wyznać, że moje serce jest po stronie państw wschodniej Europy, które starają się pozbyć dziedzictwa sowieckiej dominacji, dziedzictwa korupcji. Nie jest to łatwe”.

„Uważam, że ze wszystkich państw Europy, z którymi miałem do czynienia, Polska osiągnęła największy sukces (…) Dlatego dziękuję wam za wasze oddanie, za waszą odwagę ponieważ odegrały one kluczową rolę w otwieraniu drogi do wolności dla reszty wschodniej Europy i będą odgrywały rolę w otwieraniu drogi do wolności i demokracji dla ludzi na całym świecie” – powiedział Johnson.

Podczas wtorkowej uroczystości ambasador Piotr Wilczek odznaczył wysokimi polskimi orderami, przyznanymi przez prezydenta RP, szereg Amerykanów, którzy wspomagali polskie przemiany systemowe po obaleniu komunizmu i przyczynili się do rozwoju stosunków polsko-amerykańskich.

Przyjęcie z okazji Dnia Konstytucji i setnej rocznicy nawiązania formalnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską, a USA zostało zorganizowane przez ambasadę RP w Waszyngtonie przy udziale Polish and Slavic Federal Credit Union (Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej) największej etnicznej, spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej w USA, The US-Polish Business Council (Amerykańsko-Polskiej Rady Biznesu), koncernu obronnego Polska Grupa Zbrojeniowa oraz szeregu amerykańskich korporacji prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl