Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W wielu miejscach w kraju odbywały się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.  Ich celem było uczczenie pamięci o bohaterach podziemia niepodległościowego oraz popularyzacja wiedzy na temat ich wysiłku w walce z okupantami. Centralne uroczystości miały miejsce w Warszawie.

Dziś rano Cmentarz Wojskowy na Powązkach nawiedziła premier Beata Szydło. Szefowa rządu złożyła kwiaty i znicze przy Panteonie Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, następnie odwiedziła groby niezłomnych bohaterów.

– Żołnierze Wyklęci uczą nas cały czas tych dwóch prostych zdań: Bądź dobrym Polakiem, kochaj Polskę. Ten testament, który zostawili nam, wyrażający się w tych prostych stwierdzeniach, ciągle jest aktualny – podkreślała premier polskiego rządu.

Miejscem pamięci o niezłomnych ma być powstające na terenie dawnego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowskiej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

– To muzeum, te drzwi, który dziś otworzymy już na zawsze, jest symbolicznym zwycięstwem Żołnierzy Wyklętych. My pokazujemy w ten sposób, że zło zawsze przegrywa, a dobro zawsze wygrywa, że Żołnierze Wyklęci dzięki temu muzeum zostaną nieśmiertelni – mówił wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki.

Osoby zasłużone dla niepodległości Polski – czyli samych Niezłomnych, ale także ich rodziny i wszystkich, którzy przyczynili się do odbudowania pamięci o bohaterach polskiego podziemia niepodległościowego – odznaczył dziś prezydent Andrzej Duda. Prezydent podkreślił rolę tych, którzy podjęli walkę z największym celem komunistów, jakim było wymazanie Wyklętych z historii Polski. Zabiegali o to, by obrońcom Rzeczypospolitej, żołnierzom niepodległości, została oddana należyta pamięć – wskazywał Andrzej Duda.

– Rzeczpospolita Polska odzyskała honor, bo bez honoru jest państwo, które nie pamięta o swoich bohaterach i nie czci ich – podkreślał prezydent RP.

Jesteśmy dumni z naszej historii, takiej historii nie ma żaden kraj na świecie – mówiła córka zamordowanego przez komunistów rotmistrza Pileckiego Zofia Pilecka-Optułowicz.

– Wszyscy, którzy polegli w haniebnej śmierci, są dzisiaj z nami tutaj i się cieszą, cieszą się tym, że nie zaprzepaściliśmy ich ideałów, że takie hasła jak „Bóg, Honor, Ojczyzna” coś dla nas znaczą – mówiła Zofia Pilecka-Optułowicz.

Dziś niezłomni bohaterowie podziemia niepodległościowego zostali mianowani na wyższe stopnie wojskowe. To ludzie, którzy całe życie poświęcili walce o niepodległość, przenieśli płomień niepodległości przez najgorsze lata – mówił minister Antoni Macierewicz.

– Oni byli nieugięci, ale oni byli niezłomni. Dlatego dzisiaj możemy tutaj być, dlatego dzisiaj możemy odbudowywać niepodległość Polski, dlatego dzisiaj możemy odbudowywać wojsko polskie – zaznaczył minister obrony narodowej.

Jak zapowiedział szef resortu obrony, niezłomni będą patronować trzem pierwszym brygadom Wojsk Obrony Terytorialnej. Chodzi o płk. Łukasza Cieplińskiego, mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zaporę” i płk. Władysława Liniarskiego „Mścisława”. Pamięć niezłomnych uczczono także w Kwaterze Ł, miejscu, na którym do tej pory odnaleziono szczątki około 200 żołnierzy. W bezimiennych grobach spoczywa jeszcze około stu polskich bohaterów, w tym prawdopodobnie rotmistrz Witold Pilecki i gen. August Emil Fieldorf ps. „Nil”.

TV Trwam News/ RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl