Obchody Międzynarodowego Dnia Solidarności z Narodem Palestyńskim

Organizacja Wyzwolenia Palestyny zaapelowała w czwartek z okazji obchodzonego tego dnia Międzynarodowego Dnia Solidarności z Narodem Palestyńskim o „czynne, pozytywne i konkretne” zaangażowanie społeczeństw na całym świecie po stronie Palestyńczyków.

„Solidarność nie jest jedynie abstrakcyjnym wyrazem sympatii, lecz zobowiązuje do aktywnego, pozytywnego i konkretnego zaangażowania” – oświadczyła członkini Komitetu Wykonawczego OWP Hanan Aszrawi.

Społeczność międzynarodowa obchodzi ten dzień od 1977 roku na pamiątkę uchwalenia dokumentu Zgromadzenia Ogólnego NZ, które w 1947 roku przyjęło rezolucję numer 181 znaną jako „plan podziału”, z myślą o utworzeniu w Palestynie państwa żydowskiego i państwa arabskiego.

Hanan Aszrawi oświadczyła, że „cierpienia oraz proces wywłaszczania i wykorzeniania narodu palestyńskiego rozpoczęły się od tej rezolucji i utworzenia Państwa Izrael”, a „siedemdziesiąt lat później wciąż trwa najdłuższa w historii najnowszej okupacja”.

Tymczasem Izrael – dodała Aszrawi – kontynuuje swą „oficjalną, jednostronną i nielegalną politykę nacechowaną całkowitą pogardą dla prawa międzynarodowego i praw człowieka przysługujących Palestyńczykom”.

Aszrawi, weteranka palestyńskiej polityki uważa, iż to postępowanie Izraela wobec Palestyńczyków znalazło oparcie w „katastrofalnych posunięciach obecnej administracji USA”.

Hanan Aszrawi skorzystała z okazji, jaką stało się upamiętnienie w skali międzynarodowej dnia 29 listopada, aby podziękować „rządom, parlamentom, partiom politycznym, przedstawicielom społeczeństw, Kościołów i grupom deklarującym solidarność z Palestyńczykami za wszystkie formy pomocy i utożsamiania się ze sprawą narodu palestyńskiego”.

Grupy Palestyńczyków, które ukonstytuowały się jako „komitety oporu” związane z Fatahem, zorganizowały w czwartek wiec we wsi Chan al-Ahmar na Zachodnim Brzegu, należącej do Beduinów, której zburzenie zapowiedziały izraelskie władze.

Miejscowość ta stała się dla Palestyńczyków symbolem walki z izraelską okupacją.

Prokuratura Międzynarodowego Trybunału Karnego wydała w związku z tą sprawą oświadczenie, że niszczenie dóbr bez zaistnienia konieczności natury wojskowej i przerzucanie ludności na okupowanym terytorium kwalifikują się jako „zbrodnie wojenne”.

PAP/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl