Obchody 35. rocznicy stanu wojennego we wtorek w całym kraju

Obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego zaplanowano we wtorek w całym kraju. Manifestacje i marsze przejdą m.in. ulicami Warszawy, Krakowa, Gdańska i Łodzi. Poza nimi odbędą się także konferencje naukowe, koncerty czy wystawy przypominające wydarzenia stanu wojennego.

W Warszawie odbędzie się kilkanaście zgromadzeń, m.in. manifestacja PiS. Organizowane przez PiS obchody rozpoczną się o godz. 18.00 i, jak co roku, odbędą się na Placu Trzech Krzyży. Podczas manifestacji zaplanowano wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz działaczy antykomunistycznej opozycji, m.in. Andrzeja Gwiazdy. Na manifestacji mają być obecni członkowie rządu Beaty Szydło. Zaplanowano też modlitwę za ofiary stanu wojennego oraz apel pamięci.

W Gdańsku, w ramach obchodów rocznicy, zaplanowano Mszę św. w kościele św. Brygidy, a następnie odsłonięcie Pomnika Ofiar Stanu Wojennego. Stanie on w gdańskim parku im. Marii Konopnickiej.

Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” pamięć o ofiarach stanu wojennego uczci m.in. Mszą św. oraz przemarszem pod „Pomnik-Krzyż Pamięci Ofiar Stanu Wojennego i Walki o Godność Człowieka”.

We Wrocławiu działacze NSZZ „Solidarność” rozpoczną obchody od złożenia kwiatów pod pomnikiem poświęconym „Wszystkim Współtwórcom, Obrońcom i Bohaterom Solidarności” oraz pod tablicą upamiętniającą śp. Tadeusza Kosteckiego, który był pierwszą śmiertelną ofiarą stanu wojennego w tym mieście. Po południu zaplanowano wspólne śpiewanie piosenek Jana Pietrzaka w auli Papieskiego Fakultetu Teologicznego, a wieczorem w katedrze  zostanie odprawiona Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, której będzie przewodniczył metropolita wrocławski ks. abp Józef Kupny.

Rocznicowe obchody w Poznaniu zapoczątkuje złożenie kwiatów w miejscach pamięci: przy pomnikach, tablicach i głazach poświęconych ks. Popiełuszce, o. Honoriuszowi Kowalczykowi, a także Wojciechowi Cieślewiczowi i Piotrowi Majchrzakowi. Główne uroczystości rozpocznie Msza św. w kościele ojców dominikanów w intencji ofiar stanu wojennego.

Katowice uczczą rocznicę wprowadzenia stanu wojennego m.in. podświetleniem hali widowiskowo-sportowej Spodek w biało-czerwone barwy. Zaplanowano również odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie bloku w pobliżu kopalni Wujek, gdzie mieszka pierwszy przewodniczący Solidarności w tej kopalni, Jan Ludwiczak. W Katowicach zaplanowano też dwudniową konferencję naukową „Zbrodnie stanu wojennego – aspekty prawne”, w której udział zapowiedział m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek.

W Kielcach przedstawiciele zarządu świętokrzyskiej „Solidarności” złożą kwiaty pod tablicą wmurowaną w ścianę Aresztu Śledczego na Piaskach.

W Olsztynie obchody 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, organizowane przez NSZZ „Solidarność” Regionu Warmińsko-Mazurskiego, odbędą się do godz. 17.00 przy pomniku Wolności Ojczyzny na pl. Solidarności. Uroczystości upamiętniające ofiary stanu wojennego odbędą się też w Piszu na Mazurach; uczestnicy złożą kwiaty pod Pomnikiem Wolności, zostanie odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Jana Chrzciciela oraz odbędzie się okolicznościowy koncert w auli liceum przy ul. Sikorskiego.

Główne obchody rocznicy stanu wojennego lubelska „Solidarność” zaplanowała w Świdniku. Przed bramą zakładów PZL Świdnik rekonstruktorzy przedstawią sceny nawiązujące do pacyfikacji załogi, która strajkowała w grudniu 1981 r. W miejscowym domu kultury zostanie otwarta wystawa przypominająca wydarzenia stanu wojennego.

W Rzeszowie, w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się m.in. koncert „Piosenki stanu wojennego” oraz spotkanie z działaczami podziemnej „Solidarności”. Wieczorem w rzeszowskiej farze zostanie odprawiona Msza św., po niej złożenie kwiatów pod Krzyżem Misyjnym. Na fasadzie budynku oddziału IPN zapłonie też „Znicz Wolności”.

W Toruniu przed północą z 12 na 13 grudnia przedstawiciele władz i „Solidarności” złożą kwiaty pod tablicą przypominająca demonstracje w obronie wolności w maju 1982 r., a w ciągu dnia zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca działaczy opozycji więzionych w areszcie MO. W Bydgoszczy podczas uroczystości organizowanej przez „Solidarność”, działacze dawnej opozycji otrzymają odznaczenia związkowe. Odbędzie się także debata pokoleń.

Głównym punktem organizowanych w Gorzowie Wlkp. obchodów będzie spotkanie wojewody z działaczami NSZZ „Solidarność” z tego miasta. W budynku Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego zostanie także zorganizowana wystawa IPN pt. „W godzinie ciężkiej próby. Opozycja Gorzowska od stanu wojennego do wyborów czerwcowych 1989 r.”. W Zielonej Górze, po Mszy św., zostaną złożone kwiaty i wieńce przed pomnikiem robotników Solidarności. W Nowej Soli, po Mszy św., planowane jest odsłonięcie tablicy pamiątkowej ku czci ojca Ryszarda Śleboda – kapelana „S”.

W Białymstoku, w ramach obchodów 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, IPN organizuje konferencję popularnonaukową „Stan wojenny – spojrzenie po 35 latach”, podczas której będzie można posłuchać wykładów o stanie wojennym w województwie oraz o lokalnych działaczach „S”.

Organizowane przez władze Opola uroczystości odbędą się o godz. 13.00 na Placu Wolności przed pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. W opolskiej katedrze odbędzie się uroczysta Msza św.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl