Obchody 224. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Dziś świętujemy 224. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Centralne Obchody święta narodowego rozpoczęły się od uroczystej Mszy św. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela. Wierni modlili się w intencji ojczyzny.

Uroczysta Eucharystia odprawiona została również w Bazylice Świętego Krzyża w Warszawie, skąd transmisję przeprowadziło Radio Maryja.

Ks. abp Sławoj Leszek Głódź, metropolita gdański, mówił podczas homilii, że Konstytucja 3 maja została uchwalona w imię Boga i w ten sposób wyrażała przekonanie, że losy rządzenia powinny zostać odniesione do stwórcy.

Ks. arcybiskup zwracał też uwagę, że obecnie mamy do czynienia z recydywą starego sposobu traktowania katolickiej wspólnoty narodu.

– Ta recydywa, którą mam na myśli, dotyka istoty funkcjonowania tzw. systemu demokratycznego, czyli prawa stanowionego przez ludzi wbrew prawom Bożym – ustaw, które ze swej natury winny być rękojmią ładu, służyć dobru i harmonii, całej wspólnocie narodu. Jak chrześcijanin ma funkcjonować pod rządami tzw. „ustawy przemocowej”, która neguje porządek naturalny, wprowadza karykaturalne pojęcie „płci kulturowej”,  a źródła zła i przemocy upatruje w religii i tradycji? – mówił ks. abp  Sławoj Leszek Głódź.

Centralne uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych odbyły się w południe na Placu Zamkowym w Warszawie.

Z kolei w Gdyni na okrętach Marynarki Wojennej podniesiona została wielka gala banderowa.

– Wielka Gala Banderowa jest podnoszona na okrętach Marynarki Wojennej z okazji różnego rodzaju uroczystości, w tym oczywiście świąt państwowych i narodowych. Takim świętem narodowym jest święto Konstytucji 3 maja. Wielka Gala Banderowa to jest swoisty układ flag, którym jest przyozdabiany okręt od dziobu do rufy, tzn. od przodu do tyłu okrętu. Taki okręt, który ma podniesioną wielką galę banderową pokazuje, że odbywa się coś ważnego – tak jak dzisiejsze święto Konstytucji 3 maja – wyjaśnił kpt. Przemysław Płonecki, oficer prasowy 3 flotylli okrętów.

W Zakopanem Andrzej Duda, kandydat PiS-u na prezydenta, mówił, że Polsce potrzebna jest nowa konstytucja. Jak zaznaczył, powinna ona m.in. akcentować suwerenność, gwarantować prawa obywatelskie i wzmacniać elementy demokratyczne, w tym proces wyborczy. Chciałbym podjąć się zadania tworzenia nowej konstytucji – zadeklarował.

„Chciałbym, aby Polska zyskała ustawę zasadniczą na miarę Konstytucji 3 maja, na miarę wielkiej przyszłości naszego państwa” – mówił Duda podczas konferencji prasowej.

Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie (po konstytucji Stanów Zjednoczonych) spisaną ustawą zasadniczą.

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. była próbą wzmocnienia państwa – powiedział dr Marek Dobrowolski, konstytucjonalista.

– Niestety próbą nieudaną, jednak same rozwiązania były bardzo nowoczesne. Konstytucja nawiązywała do trójpodziału władzy, rozszerzała prawa wyborcze, prawa polityczne na mieszczan, czy rozpoczynała proces, który mógłby do tego doprowadzić. Jednocześnie ograniczała prawa szlachty, która nie posiadała majątku, która była narzędziem w ręku magnaterii. Niewątpliwie konstytucja jest naszym dobrem narodowym, dziedzictwem narodowym, z którego możemy być dumni – podkreślił konstytucjonalista.

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapach Europy, to Konstytucja 3 maja była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu.

 

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl