By Polimerek - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7610207

Obchody 20-lecia wizyty św. Jana Pawła II na Wigrach

Wigry przypominają o wizycie Ojca św. Jana Pawła II. W czerwcu minie 20 lat od czasu, kiedy polski papież odpoczywał w miejscowym klasztorze. Obchody przygotowała parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Ojciec św. Jan Paweł II odwiedził Wigry w czerwcu 1999 roku.

– Wielka historia świata, historia Kościoła, przybliżyła się do tej ziemi wigierskiej, suwalskiej, augustowskiej – podkreślał Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.

Na Wigrach pojawiał się jeszcze zanim został Papieżem. Organizował spływy kajakowe. Zresztą, kajak, w którym pływał, znajduje się właśnie na Wigrach. Jest elementem miejscowego muzeum. Obecność Ojca św. w trakcie pielgrzymki do Polski była dla całego regionu wielkim wyróżnieniem. Jan Paweł II dotarł wtedy do domu państwa Milewskich.

– Chciał odwiedzić właśnie rodzinę, aby pokazać, że Ojciec Święty nie tylko przyjmuje u siebie ludzi, ale chodzi też do zwykłych, prostych ludzi. Udzielić błogosławieństwa, posłuchać jak żyją, jakie mają problemy, kłopoty – wskazywał ks. dr Jacek Nogowski, proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Wigrach.

W tym roku mija 20 lat od wizyty na Wigrach św. Jana Pawła II. Stąd uroczystości organizowane przez parafię pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody rozpoczęły się od koncertu Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca z Ełku. W maju rusza sezon. Na Wigrach – jak co roku – nie zabranie turystów.

– Razem z naszym ks. bp. Jerzym Mazurem chcemy ten sezon otworzyć właśnie w weekend majowy, gdzie jest też przewidywany jednodniowy spływ kajakowy szlakiem papieskim, koncert i prelekcje z nauczania św. Jana Pawła II – mówił ks. proboszcz parafii w Wigrach.

Główne obchody odbędą się w dniach od 8 od 10 czerwca, bo właśnie wtedy św. Jan Paweł II odwiedził Wigry.

– Tak, żeby pokazać, że klasztor żyje Ojcem Świętym. Przypomina nie tylko jego postać, jego nauczanie, ale także cały klasztor staje się żywym pomnikiem św. Jana Pawła II – podkreślał ks. dr Jacek Nogowski.

Ten żywy pomnik to zwłaszcza nauczanie Ojca Świętego – mówi wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, poseł z tego regionu.

– Ważniejsze od tego, żeby to znać, jest właśnie, aby według tej nauki żyć- mówi Jarosław Zieliński.

Obchody mają potrwać przez cały rok, do dnia papieskiego, tj. do 16 października.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl