O. Grabiec: wyjazd misjonarzy z RŚA może doprowadzić do pogromu

W obecnej sytuacji wyjazd misjonarzy z Republiki Środkowoafrykańskiej może doprowadzić do pogromu – mówił w czwartek koordynator misji kapucynów w tym kraju o. Tomasz Grabiec. Dodał, że w RŚA jest 38 misjonarzy – ostatnio dojechały dwie osoby zakonne i jedna świecka.

O. Grabiec wziął udział w czwartkowej konferencji prasowej PiS.

My tam nie jesteśmy po to, by tych ludzi kolonizować, nawracać, ale po to, by służyć – oświadczył misjonarz, odnosząc się do misji w Republice Środkowoafrykańskiej.

Jak powiedział, obecnie w RŚA jest 38 osób, a ostatnio dojechały tam dwie osoby zakonne i jedna świecka.

Paradoksalnie do kraju, gdzie jest rebelia, kolejne osoby przyjeżdżają, dlatego, że jest duże prawdopodobieństwo, iż obecność misjonarzy przyczyni się do tego, że uda się zahamować napięcia, które przez tyle lat powstawały – ocenił o. Grabiec.

Według niego „w obecnej sytuacji wyjazd misjonarzy może doprowadzić do pogromu”. O. Grabiec wyraził nadzieję, że w roboczym zespole w MSZ, który zajmuje się sytuacją polskich misjonarzy w RŚA, „uda się wypracować zrozumienie dla postaw misjonarzy, którzy po prostu nie mogą wyjechać”.

Poseł PiS Andrzej Jaworski podkreślił, że ojcowie kapucyni prowadzący misje w Republice Środkowoafrykańskiej, mają pod opieką małe dzieci, sieroty, osoby niepełnosprawne, niewidome. Dlatego, jak mówił, „nie ma takiej możliwości, aby polscy misjonarze stamtąd się ewakuowali ze względu na to, że są tam potrzebni”. Jego zdaniem do poprawy bezpieczeństwa misji wystarczyłoby, aby patrole wojskowe – zwłaszcza francuskie – kilka razy dziennie przejeżdżały w pobliżu misji. „Aby rebelianci widzieli, że placówki misyjne są objęte ochroną, nawet raz na cztery godziny” – tłumaczył Jaworski. Tymczasem – w ocenie MSZ – ewakuacja to obecnie jedyna skuteczna możliwość pomocy polskim obywatelom, przebywającym w RŚA.

Jak podaje sekretariat Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, polscy misjonarze prowadzą swoją działalność na terenie RŚA w: Yole -Bouar, Bouar, Wantguera-Bouar, Baboua, Ndim, Bocaranga, Ngaoundaye, Bimbo-Bangui, Bagandou, Rafi-Bangassou i Monasao.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl