fot. PAP/ABW

Nowy szef ABW z „pozytywną opinią”

Kolegium ds. Służb Specjalnych pozytywnie zaopiniowało kandydaturę płk. Dariusza Łuczaka na szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

54-letni pułkownik obecnie pełni obowiązki szefa ABW po tym, jak w styczniu do dymisji podał się gen. Krzysztof Bondaryk.

Szefa ABW powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Sejmowa komisja zbiera się w czwartek na dwóch posiedzeniach. Poseł Marek Opioła przewodniczący komisji akcentuje, że to kandydatura mniejszego zła.

– Widać, że rządzący obecnie nie mają jasnego poglądu, kto ma kierować służbą i wybrali osobę pana płk. Łuczaka, który zastępował pana gen. Bondaryka. Teraz to jest najbardziej wygodna dla nich osoba do przeprowadzenia tych wszystkich zmian, które zapowiadają. W związku z tym nie zdziwiła mnie, chociaż byłem obecny na tym posiedzeniu, decyzja kolegium. W związku z tym na komisji będziemy zadawać pytania panu płk. Łuczakowi, w którą stronę pójdzie największa w Polsce służba, czyli Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jakie są planowane zmiany w ustawach i kiedy one trafią do Sejmu – powiedział Marek Opioła.

Przypomnijmy w ubiegłym roku premier Donald Tuska akcentował m.in., że chce by ABW została przekształcona, tak by stała się służbą specjalną o bardziej informacyjnym a nie śledczym charakterze.

– Zobaczymy, jakie te zmiany będą miały charakter i jak będą wyglądały. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że obecnie mamy kilka reform. Mamy reformę w policji – ogromne zmiany, mamy reformę w wojsku polskim – nowy system dowodzenia i służby specjalne, w moim przekonaniu, co zagraża bezpieczeństwu państwa, nie można wszystkiego naraz reformować w zakresie bezpieczeństwa państwa, bo to tylko spowoduje jeden wielki chaos i katastrofę – dodał poseł Marek Opioła.

RIRM

drukuj