Nowelizacja kodeksu pracy

Na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu Senat rozpatrzy m.in. nowelizację kodeksu pracy, która uelastycznia czas pracy. Główne założenie dokumentu to wydłużenie okresu rozliczeniowego z 4 do 12 miesięcy, jeżeli jest to uzasadnione przyczynami obiektywnymi, technicznymi lub dotyczącymi organizacji pracy.

Regulacja według autorów ma pomóc w utrzymaniu konkurencyjności gospodarki w czasie jej spowolnienia. Przeciwni nowym rozwiązaniom od początku procedowania nad projektem są politycy PiS-u a także związkowcy. Trzy centrale związkowe zagroziły strajkiem i demonstracjami, jeśli rząd nie wycofa się z ich wprowadzenia. Do protestu może dojść we wrześniu w stolicy, rozważany jest też strajk generalny.

Senator Bogdan Pęk stwierdził, że polityka rządu Donalda Tuska wobec ludzi pracy jest prosta. Chodzi o przerzucenie możliwie dużej ilość kosztów kryzysu na ludzi pracujących czyli tych, którzy realnie wytwarzają dochód narodowy.

– Uelastycznienie czasu pracy oznacza, że z pracownika robi się coś na kształty „quasi niewolnika”, bo on nie będzie miał żadnych gwarancji na wykonywanie swojej pracy w jakimś normalnie wyznaczonym czasie. Pracodawca będzie mógł bez podania przyczyn zmieniać ten czas pracy, zmuszać do pracy w święta, do pracy w nadgodzinach, więc oczywiście tego typu uelastycznienie moim zdaniem nie będzie miało istotnego wpływu na zwiększenie wydajności, czy rentowności tych przedsiębiorstw, natomiast będzie miało istotny wpływ na dodatkowe obciążenie pracowników – mówi senator Bogdan Pęk.

Senatorowie PiS-u będą wnioskowali o odrzucenie dokumentu w całości.

– Prawo i Sprawiedliwość będzie za odrzuceniem tego projektu wskazując jednocześnie kierunek polityki rządu fatalny dla ludzi pracy, antyspołeczny i inne działania rządu, które doprowadziły do ogromnej dziury budżetowej, bo to jest dzisiaj główny problem rządzących. Ta dziura budżetowa przekracza to, o czym mówiliśmy podczas uchwalenia budżetu. Tylko patrzeć jak Rostowski będzie musiał ten budżet nowelizować i to nowelizować w skali, w państwie po 1990 roku dotąd nieznanej – dodaje senator Bogdan Pęk.

Najprawdopodobniej zwycięży arytmetyka. PO ma większość w izbie. Przypomnijmy nowelizację Kodeksu pracy przyjął już Sejm.

Wypowiedź sen. Bogdana Pęka:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl