fot. sxc.hu

Nowa transza pomocy dla poszkodowanych producentów

Są szczegóły nowej transzy pomocy dla producentów owoców i warzyw poszkodowanych w skutek rosyjskiego embarga.

Jak informuje jeden z portali internetowych mamy otrzymać wsparcie za wycofanie z rynku blisko 156 tys. ton jabłek i gruszek oraz ponad 15,5 tys. ton warzyw.

Jak mówi Tomasz Solis (wiceszef związku sadowników RP) sadownicy na razie z rezerwą przyjmują informacje płynące z Brukseli.

– W poprzedniej transzy, w momencie kiedy zrobiliśmy szacunki pieniędzy na wycofanie, okazało się, że mogliśmy dostać gdzieś ok. 120 mln euro. Potem wprowadzono w życie mechanizm, który zrobił z nas „frajerów”, a z polskich urzędników nieudaczników. To, że na poziomie Komisji Europejskiej i UE pokazały się pieniądze, to jeszcze nie znaczy, że one będą do wzięcia. Wszystko zależy od mechanizmu i tego, na podstawie czego będziemy dostawać pieniądze za wycofanie – powiedział Tomasz Solis.     

To już trzecia transza unijnego wsparcia dla producentów owoców i warzyw. Z poprzedniej pomocy Polska nie mogła jednak skorzystać w pełnym wymiarze. Pierwsza transza została zawieszona, bo Polska przedstawiła zawyżoną liczbę wniosków, a z kolejnej została odjęta ta nadwyżka.

RIRM

drukuj