,,Nocne wilki” w Berlinie

Motocykliści z rosyjskiego klubu ,,Nocne wilki” uczcili w Berlinie 71. rocznicę zwycięstwa nad III Rzeszą w II wojnie światowej. Członkowie klubu złożyli wieńce pod pomnikami Armii Czerwonej w Treptow i Tiergarten. Obyło się bez incydentów.

W uroczystości w Treptow, miejscu spoczynku 5000 żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walkach o Berlin, wzięli też udział weterani II wojny światowej. Na terenie cmentarza zebrało się ponad 1000 osób z rosyjskimi i sowieckimi flagami.

Po złożeniu wieńców pod mauzoleum w Treptow kawalkada motocyklistów przejechała w eskorcie policji przez Berlin w okolice Bramy Brandenburskiej w centrum miasta. Pod znajdującym się nieopodal Parku Tiergarten pomnikiem Armii Czerwonej członkowie klubu ,,Nocne Wilki” złożyli ponownie wieńce i kwiaty.

Uczestnicy uroczystości oddali hołd czerwonoarmistom trzykrotnym okrzykiem: ,,Ura!”. W liczącej około 100 osób grupie byli oprócz obywateli Rosji także Niemcy pochodzący z Rosji oraz obywatele innych krajów – Czech, Słowacji i Serbii.

Pod pomnik przyszło kilkuset Rosjan mieszkających w stolicy Niemiec. Większość z nich miała przypięte do ubrań wstążki św. Jerzego symbolizujące szacunek dla weteranów II wojny światowej. Przedstawiciele Ruchu Obywatelskiego Solidarność (BueSo) rozdawali ulotki, w których decyzję Bundeswehry o wysłaniu batalionu na Litwę porównano do ataku Hitlera na ZSRR w 1941 roku.

Niemiec Stefan Lauter, który przyszedł pod pomnik w Tiergarten z flagą ukraińską, powiedział, że kilku motocyklistów wyzwało go od faszystów.

– Chciałem przypomnieć, że w wojnie ginęli nie tylko Rosjanie, lecz także Ukraińcy i Białorusini – tłumaczył mężczyzna.

,,Nocne wilki” wyruszyły z Moskwy 29 kwietnia na rajd ,,Drogi zwycięstwa” upamiętniający 71. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej. Chcieli przejechać przez Polskę, jednak polskie władze odmówiły im zgody, uzasadniając decyzję względami bezpieczeństwa. Rosyjskie MSZ zaprotestowało przeciwko odmowie.

,,Nocne Wilki” to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 roku, gdy brali udział w rajdzie upamiętniającym 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które potrzebne były do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl