Muzea, galerie i centra kultury otwarte nocą dla zwiedzających

Wystawy, koncert, otwarte muzea to wszystko przed nami w kolejnej już edycji Nocy Muzeów. Tysiące placówek kulturalnych i urzędów w całym kraju otworzy dziś w nocy swoje podwoje dla zwiedzających. W większości atrakcji wstęp będzie wolny, bądź za symboliczną kwotę.

Noc Muzeów to impreza, która cieszy się coraz większą popularnością. Tej nocy dla zwiedzających zostaną udostępnione muzea, galerie i instytucje kultury. Organizatorzy przygotowują specjalne atrakcję, aby zadowolić zwiedzających. W Polsce pierwszą Noc Muzeów zorganizowano w 2003 roku w Poznaniu. Obecnie takie imprezy organizowane są niemal w całym kraju.

Z pewnością na brak atrakcji nie będą mogli narzekać mieszkańcy Gdyni.

Zapraszam wszystkich dzisiaj na Noc Muzeów na „Dar Pomorza”. Jest to były statek szkolny, na którym szkolili się przyszli oficerowie marynarki handlowej. Zasłużony dla polskiej gospodarki morskiej. Wyszkoliło się na nim ponad 14 tys. oficerów – powiedział Marek Twardowski, kustosz na statku „Dar Pomorza”.

Natomiast w Gdańsku przygotowano atrakcję dla tych najmłodszych uczestników Nocy Muzeów.

Przygotowaliśmy spektakl teatru lalek pt: „Z Brugii do Gdańska, czyli krótka historia powstania Sądu Ostatecznego”. Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci z rodzicami, dziadkami. Spektakl jest niezwykle ciekawy. Przygotowany przez aktorów Teatru Miniatura – powiedziała Małgorzata Posadzka, rzecznik Muzeum Narodowego w Gdańsku

Na wiele atrakcji mogą przygotować się również mieszkańcy Lublina i okolic.

Celem realizowanej przez nas idei nocy muzeów jest otwarcie placówki na osoby przyjeżdżające z zewnątrz, odwiedzające Nałęczów, czy to są kuracjusze czy osoby ciekawe historii Nałęczowa. Również mieszkańców, którzy mają niepowtarzalną okazję zwiedzić muzeum o późnych wieczornych godzinach. Muzeum jest wyjątkowe, ponieważ jest to jedno z nielicznych muzeów Stefana Żeromskiego, a przede wszystkim pierwsze, jakie powstało w 1928 roku, a więc zaledwie trzy lata po śmierci Żeromskiego – zaznaczył Przemysław Sołdek, kierownik muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie.

Jedynym miastem w Polsce, które już wczoraj otworzyło drzwi swoich muzeów dla zwiedzających był Kraków. Jego mieszkańcy i turyści mogli obejrzeć np. Muzeum Archidiecezjalne.

W tym miejscu w tym pokoju był gabinet pracy biskupa i kardynała Karola Wojtyły. Chcieliśmy odtworzyć atmosferę tamtego czasu, oczywiście nie do końca się to udało, ponieważ mamy tu polichromię, a poprzednio była ona zakryta. Za to są meble, które były projektowane dla ks. kard. Wojtyły do tego mieszkania i oczywiście stół, przy którym pracował, na którym są chociażby nagrywanie kazań czy maszyna do pisania. Wszystko jest autentyczne, łącznie z lampką – powiedział ks. dr Andrzej Józef Nowobilski, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Krakowie.

Szczegółowy plan imprez Nocy Muzeów dostępny jest na stronach internetowych poszczególnych miast. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl