NIK: wydłużyło się oczekiwanie na wizytę w przychodni lub szpitalu

W ciągu roku oczekiwanie na wizytę w przychodni lub szpitalu wydłużyło się nawet o 35 proc. – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Izba sprawdziła jak Narodowy Fundusz Zdrowia radził sobie z realizacją zadań w 2014 roku.

Pomimo zwiększenia przez Fundusz wartości umów zawartych ze świadczeniodawcami, nie nastąpiła poprawa dostępu do świadczeń zdrowotnych. Niemal podwojeniu uległo w porównaniu z rokiem 2013 oczekiwanie na oddziałach rehabilitacji. Pacjenci na przyjęcie muszą czekać tam średnio 10,5 miesiąca.

W poradniach neurologicznych średni czas oczekiwania wydłużył się o 9 dni, a na oddziałach chirurgii urazowo-ortopedycznej – o 6 dni. Poziom świadczonych usług zależy od województwa – mówi prezes NIK-u Krzysztof Kwiatkowski.

– Nadal w wielu regionach brakuje też lekarzy wybranych specjalności. Nieliczne pozytywy, jakie NIK może wskazać dotyczą m.in. zmniejszania tzw. nadwykonań. Liczba lekarzy poszczególnych specjalności była różna w różnych województwach np. na Podkarpaciu na 100 tys. ubezpieczonych przypadało dwóch alergologów, a na Podlasiu blisko 5-ciu. Na terenie części województw w ogóle nie było lekarzy określonych specjalności np. w woj. warmińsko-mazurskim świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia nie udzielał żaden geriatra – wskazuje prezes Izby.

Eksperci wskazują, że pomimo uruchomienia w 2015 r. pakietu kolejkowego, sytuacja się nie poprawiła. Organizacje pacjentów podkreślają, że bez zakontraktowania większej liczby świadczeń, szczególnie w przychodniach specjalistycznych, kolejki się nie zmniejszą.

 

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl