NIK: Program „Leki 75 plus” poprawił dostęp seniorów do produktów leczniczych

Przybywa bezpłatnych leków dla seniorów – informuje Najwyższa Izba Kontroli. W budżetach domowych osób starszych zauważalny jest znaczący spadek wydatków na produkty lecznicze. A wszystko to dzięki programowi „Leki 75 plus”.

W Polsce pogłębia się proces starzenia społeczeństwa. Świadczy o tym chociażby wzrost udziału osób w wieku powyżej 75. roku życia w ogóle ludności. Celem wprowadzonego 1 września 2016 r. Programu „Leki 75 plus” miała być poprawa dostępu osób starszych do farmakoterapii. Program zakładał zapewnienie osobom, które ukończyły 75. rok życia bezpłatny dostępu do leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Program „Leki 75 plus” poprawił dostęp seniorów do produktów leczniczych. W budżetach domowych osób starszych zauważalny był spadek wydatków na leki i to zarówno statystycznie, jak i – co równie ważne – ten deklarowany. Ustalenia kontrolerów pokazują bowiem m.in., że w kieszeniach seniorów zostawały kolejne miliony. Na koniec 2017 roku było to niemal 490 milionów złotych – podkreśla Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK.

To jednak suche dane statystyczne. NIK, nie chcąc być gołosłowny zapytał więc seniorów, jakie oszczędności program przyniósł każdemu z nich indywidualnie.

Najwięcej – bo ponad połowa zapytanych – wskazała, że ich miesięczne oszczędności dzięki dostępowi do darmowych leków nie przekraczały 50 zł. Większe oszczędności, w granicach od 50 do 100 zł, zadeklarowała nieco ponad ¼ ankietowanych seniorów – wskazuje szef NIK.

Jednak pomimo korzyści, jakie przeniosło osobom w podeszłym wieku wprowadzenie programu „Leki 75 plus”, to zdaniem NIK, nie można jednoznacznie stwierdzić czy potrzeby seniorów, poprzez odpowiedni dobór produktów na listę leków bezpłatnych, uwzględniono w sposób optymalny.

NIK ma wątpliwości co do samego trybu tworzenia wykazu darmowych leków dla seniorów. W Ministerstwie Zdrowia nie wypracowano takiego mechanizmu tworzenia wykazu, który gwarantowałby przejrzysty sposób doboru produktów do listy bezpłatnie przysługującym seniorom – akcentuje Krzysztof Kwiatkowski.

Najwyższa Izba Kontroli wystosowała wniosek do Ministra Zdrowia o konieczność wypracowania trybu gwarantującego przejrzystość doboru produktów przysługujących bezpłatnie seniorom oraz uwzględniającego stosowanie wszystkich ustawowych kryteriów.

TV Trwam News/RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl